Beata Garnyte

Śpiewać o miłości do Boga, do ludzi, do piękna

We wtorek, 23 stycznia br. w kościele Franciszkanów w Wilnie, odbył się koncert Tomka Kamińskiego, współtwórcy, wokalisty i muzyka zespołu "Nocna Zmiana Bluesa".

Wraz z tym zespołem nagrywał płyty i grał z wieloma gwiazdami muzyki bluesowej, w tym z B. B. Kingiem, Blus Brothers Bandem. Od kilku lat komponuje i śpiewa własne utwory, które też i zaprezentował podczas koncertu w Wilnie.

Zapewne trudno byłoby znaleźć miejsce, w którym muzyka tego artysty i zawarte w niej przesłania robiłyby równie wielkie wrażenie. Czekające na restaurację mury kościoła przy ulicy Trockiej, sprawiają wrażenie katakumb, nadały temu wystąpieniu szczególnej aury. Wychwalanie miłości do Boga, do ludzi, do piękna tam, gdzie przez dziesięciolecia starano się wszystko to unicestwić było bodajże najlepszym dowodem ostatecznego zwycięstwa dobra nad złem, prawdy nad fałszem, miłości nad nienawiścią.

Zgromadzeni w kościele Franciszkanów z dużym wzruszeniem słuchali wykonywanych tego dnia przez Tomka Kamińskiego piosenek o tematyce religijnej, pochodzących z płyt "Mojej Miłości" i "Anioły do mnie wysyłaj" (premiera tej ostatniej dopiero będzie miała miejsce w marcu), jak też kolęd. Próżno jednak szukałby ktoś w tych ostatnich tradycyjnego brzmienia. Dobrze znane kolędy zostały przerobione tak, by w sposób najpełniejszy przemawiały do ludzi młodych, by były przez nich rozumiane.

Fot. Waldemar Dowejko

NG xx (xxx)