Beata Garnyte

Wileńskie Targi Książek? 2001

W dniach 8-11 lutego Wileńskie Centrum Wystawowe "Litexpo", Ministerstwo Kultury Republiki Litewskiej, Stowarzyszenie Wydawców Litwy, instytucja publiczna "Lietuviđkos knygos" zapraszają na doroczne Wileńskie Targi Książek.

Impreza ta od lat cieszy się dużym powodzeniem zarówno wśród mieszkańców i gości stolicy, jak też krajowych i zagranicznych wystawców. Z roku na rok liczba tych ostatnich ciągle się zwiększa, rozszerza się też ich geografia. Tylko w roku ubiegłym w targach wzięli udział wystawcy z Niemiec, Polski, Rosji i wielu innych państw świata, którzy w ten sposób promują swe wydawnictwa, prezentują najciekawsze książki.

Mieszkańców Wilna nie trzeba długo namawiać do zajrzenia na wystawę. Powszechnie wiadomo, że jest to bodajże jedyne miejsce, gdzie można nabyć interesującą książkę czy podręcznik bezpośrednio od producenta, a więc znacznie taniej niż w księgarni. Do tego dodać można udział w różnego rodzaju seminariach, konkursach, wieczorach poetyckich, spotkaniach ze znanymi pisarzami i poetami (którzy a propos książki swe będą podpisywali w działającym przez cały czas trwania targów w "Kąciku pisarzy" galerii I sali), prezentacjach nowości wydawniczych. Wszystko to może zachęcić i zadowolić nawet najbardziej wybrednych czytelników.

Program tegorocznych Wileńskich Targów książek jest bardzo obszerny i ciekawy. Pierwszy dzień wystawy, 8 lutego, poświęcony jest specjalistom (tak też jest zatytułowany). Rozpocznie się on uroczystym otwarciem targów o godzinie 10.00, po czym już o godz. 11.00 odbędzie się cały szereg imprez - w II sali za popularyzację książek zostaną nagrodzeni dziennikarze i wydawcy, w sali I odbędzie się prezentacja szeregu nowych książek (S. I.17), w sali konferencyjnej zaś odbędzie się seminarium, poświęcone współczesnym technologiom wydawniczym drukowania według zapotrzebowania (Print-on-Demand), w którym udział wezmą Open Society Institute z Budapesztu, Metapress, Ltd., Warszawa oraz Fundusz Otwartej Litwy.

Nie sposób tu wymienić wszystkich punktów programu, przewidzianego na ten dzień, dlatego też wymienię jedynie te, gdzie udział wezmą przedstawiciele wydawnictw polskich. Tak więc o godzinie 12.30 w sali posiedzeń, odbędzie się prezentacja podręczników, wydanych nakładem WSiP (Polska), nieco później zaś, o godzinie 15.00 w tej samej sali swe książki zaprezentuje oficyna "Znak". W prezentacji udział weźmie redaktor naczelny tego wydawnictwa J. Illg, pisarz A. Libera, poeta B Maj, dyrektor Instytutu Polskiego w Wilnie dr M. Kasner oraz kierownik katedry filologii polskiej Uniwersytetu Wileńskiego prof. dr hab. A. Kaleda.

O godzinie 17.00 tegoż dnia w galerii I sali nastąpi otwarcie wystawy, poświęconej Julianowi Tuwimowi, jednocześnie zaś w sali posiedzeń odbędzie się prezentacja Funduszu Literatury Polskiej.

Kolejny dzień wystawy, 9 lutego poświęcony jest językom europejskim. Rozpocznie go konferencja na temat "Związki kulturalne: znaczenie i korzyść". Udział w konferencji zapowiedzieli przedstawiciele zagranicznych instytucji kulturalnych w Wilnie.

W tym dniu zaprezentowany zostanie cały szereg książek językoznawczych (w tym m. in. I i II t. książki Aleksasa Girdenisa "Kalbotyros darbai"), słowników. Swe osiągnięcia w dziedzinie znajomości języka angielskiego zaprezentują uczniowie gimnazjum Gabijos - o godz. 12.00 członkowie "Klubu czynnej młodzieży" ("Veiklaus jaunimo klubas") po angielsku zaśpiewają napisane przez siebie piosenki, pół godziny później w sali posiedzeń po angielsku wypowiedzą swe zdanie na temat tego "Czy możliwy jest uniwersalny język".

Trzeci dzień Wileńskich Targów Książek (10 lutego) nazwany został "Dniem żółtych autobusów". Zaprezentowane tu zostaną najnowsze podręczniki, encyklopedie, książki dla dzieci. Zapewne jak i co roku ogromnym zainteresowaniem będzie się cieszyła prezentacja najnowszych podręczników, wydanych przez oficynę "Longman" (godz. 10.00, sala posiedzeń). Z czytelnikami spotkają się też autorzy najnowszej "Encyklopedii muzycznej" (12.30, I sala), autorzy książek dla dzieci - Martynas Vainilaitis (Litwa), Majgull Axelsson (Szwecja) i wielu innych.

W tegorocznych targach udział weźmie również wykładowca Instytutu Polonicum Uniwersytetu Warszawskiego Mirosław Jelonkiewicz, który zaprezentuje audiowizualny program nauczania kultury i języka polskiego, stworzony z myślą o obcokrajowcach (13.00, sala Konferencyjna).

Ostatni dzień wystawy najbardziej zainteresować musiałby rodziny, gdyż im właśnie jest poświęcony. W tym dniu przed przybyłymi do "Litexpo" wystąpią wychowankowie dziecięcych zespołów tanecznych, teatralnych, w tym m. in. zespół "Re-mi-do" (13.00, II sala), "Kivi" (11.00, II sala).

W tym roku targi wychodzą niejako poza granice centrum wystawowego. Tak 10 lutego o godz. 19.30 Ambasada Szwecji i spółka publiczna "Lietuviđkos knygos" wieczór poezji szwedzkiej organizują w pizzerii "Pulcinela" przy ul. Kalwaryjskiej 1, zaś w kawiarni na Zarzeczu (Uţupio 2) 9 i 10 lutego od godz. 20.00, zaś 11 lutego od godz. 18.00 będzie trwał festiwal ?Zima poetycka Zarzecza?.

Od 8 do 10 lutego Wileńskie Centrum Wystawowe 'Litexpo" będzie czynne od godz. 10.00 do 19.00, w dniu 11 lutego - od 10.00 do 17.00.

Warto dodać,że jednocześnie działa tu też inna wystawa - "Reklama i poligrafia'2001", ta jednak przyciągnie zapewne jedynie specjalistów.

NG 4 (493)