Tydzień w skrócie

KGB

Około 30 tys. mieszkańców Litwy w latach 1954 - 1991 współpracowało z KGB, takie dane podała specjalna komisja międzyresortowa powołana do rejestracji agentów sowieckiej policji politycznej. W komisji zarejestrowało się do tych czas 1500 KGB - istów.

Złamał

Główna Komisja Etyki służbowej podała do wiadomości, że minister komunikacji G. Striaukas złamał zasady etyki służbowej. Komisja ustaliła, że w Państwowej Dyrekcji Dróg, gdzie Striaukas zajmował stanowisko dyrektora generalnego, 10 z 16 przetargów na prace budowlane wygrywała spółka ?Biseris?, w której akcjonariuszką była jego żona. Minister podał się do dymisji. Nowym ministrem komunikacji został D. Barkauskas.

Samobójstwo

W zakładzie karnym w Olicie odebrał sobie życie zabójca księdza i kolekcjonera dzieł sztuki R. Mikutavičiusa 26 letni I. Kwaskow. Zabójca był skazany na 26 lat pozbawienia wolności.

Pieniądze

Zarząd Banku Litewskiego wyraził aprobatę uzupełnień do ustawy o wiarygodności lita. Władze Litwy zamierzają w najbliższym czasie odwiązać lit od dolara i związać go z walutą Unii Europejskiej euro. Przewiduje się, że ta akcja poważnie wpłynie na zmianę kursu lita do walut obcych

Połączyli się

W sobotę odbył się zjednoczeniowy zjazd litewskiej lewicy - Litewskiej Demokratycznej Partii Pracy i Socjaldemokratycznej Partii Pracy. Prezesem połączonej partii został były I sekretarz Komunistycznej Partii, a następnie prezydent Litwy A. Brazauskas. Na wiceprezesów wybrano Č. Jurđënasa i V. Andriukaitisa.

NG 4 (493)