Sylwetki litewskich działaczy
społeczno - politycznych

Algirdas Paţemeckas

Dyrektor generalny "Žemaitijos pienas" W 2000 r. przedsiębiorstwo miało 5 mln nie audytowanego, czystego zysku - o 54 proc. więcej niż w roku pozaprzeszłym, gdy otrzymało 3,241 mln litów. W roku ubiegłym sprzedało ono produkcję wartości 181 mln litów, czyli o 30 proc. więcej niż w 1999 r. (136,7 mln litów).Dailis Barakauskas

Poseł na Sejm, liberał, dekretem prezydenta Valdasa Adamkusa mianowany nowym ministrem komunikacji. D. Barakauskas jest członkiem Związku Liberałów od roku 1992. Minister wcześniej wyróżnił się tym,że był przewodniczącym Komitetu Rozbudowy Lotniska w Szawlach. Na rekonstrukcję lotniska w Zokniai zaciągnięto beznadziejne milionowe pożyczki, projekt nazywany jest "litewskimi Wasiukami".
Audrius Rudys,

doradca prezydenta, socjaldemokrata, "zagalopował się". Na zjeździe Partii Socjaldemokratycznej w 1997 r. poparł kandydaturę Vytenisa Andriukaitisa, a przyjaciołom, którzy twierdzili, że V. Andriukaitis myśli o zjednoczeniu się z LDPP, zarzucał nieprawdę. A. Rudys zapowiedział,że gdy to nastąpi, wówczas zje własną skarpetkę. Jak widać, doradca prezydenta będzie musiał dotrzymać słowa.
Edvardas MAKELIS,

były minister rolnictwa, znalazł posadę w firmie "Arvi", która zajmuje się uzdrowieniem spółki "Marijampolës cukrus". To przedsiębiorstwo w 1999 r. na mocy decyzji E. Makelisa i premiera Rolandasa Paksasa zostało dopuszczone do przemysłu cukrowniczego wbrew umowom z "Danisco sugar", które zakupiło wszystkie cukrownie Litwy. Przez to eks-minister dopuścił się wykroczenia przeciwko ustawie o uzgadnianiu interesów publicznych i prywatnych w służbie państwowej.

("Veidas" z 1 lutego 2001 r.)

NG 5 (494)