Sylwetki litewskich działaczy
społeczno - politycznych

Julius Kvaraciejus,

prezydent "Pieno žvaigždes". W roku ubiegłym obrót spółki wzrósł o 44 proc. i osiągnął ponad 261 mln litów (w 1999 r. razem z kowieńskim przedsiębiorstwem było 181 mln litów), nie audytowany czysty zysk wyniósł 10 mln litów (w roku zaprzeszłym było 5,38 mln Lt).

Zenonas Janavičius

dyrektor gen. "Sparty". Stołecznej spółce dziewiarskiej "Sparta" wręczono międzynarodowy certyfikat zarządzania jakością ISO 9001. Modernizujące się w szybkim tempie przedsiębiorstwo w roku ubiegłym miało z działalności produkcyjnej blisko 700 tys. litów zysku.


Arturas Zuokas,

mer Wilna, pokazał, jak kierownicy miast powinni się starać o przyciągnięcie inwestycji zagranicznych. Chociaż urzędnicy samorządu "zapomnieli" o ogłoszonym przez niemiecki koncern samochodowy BMW konkursie w sprawie miejsca na budowę nowych zakładów samochodowych, A. Zuokas jednak posłał list do kierownictwa koncernu. Co prawda, jest wątpliwe, że BMW będzie inwestował na Litwie, jednakże to, że nazwa kraju zostanie wymieniona, jest już wydarzeniem pozytywnym.


Egidijus Bičkauskas,

były poseł na Sejm, po dokonanej awarii zbiegł z miejsca wypadku. E. Bičkauskas jest obecnie doradcą ministra spraw zagranicznych. Policjanci, którzy przybyli po wypadku samochodowym, zastali E. Bičkauaskasa mocno wstawionego. E. Bičkauskas jeszcze jako parlamentarzysta był znany z tego, że lubi wypić. Ponieważ miał osobistego ochroniarza, więc nigdy nie siadał za kierownicą będąc nietrzeźwy.

("Veidas" z 8 lutego 2001 r.)

NG 6 (495)