Tydzień w skrócie

Święto

W piątek 16 lutego na Litwie obchodzono 83 rocznica utworzenia Republiki Litewskiej.

Zachowa

Prezydium Nowego Związku zadecydowało, że wiceminister spraw wewnętrznych z ramienia tej partii R. Darulis zachowa swe stanowisko. Powodem do rozmów o dymisji wiceministra stała się jego wypowiedź na spotkaniu z dyrektorami szkół rejonu solecznickiego o tym, że "to jeszcze pytanie, czy kiedykolwiek w ogóle tam (na Ziemi Wileńskiej - "NG") były etniczne ziemie litewskie".

Wrócił

Z urlopu na Litwę powrócił prezydent Litwy V. Adamkus. Głowa państwa już tradycyjnie spędzał swój zimowy urlop w Meksyku i Stanach Zjednoczonych.

Minister

Po skandalu z ministrem gospodarki E. Maldejkisem, nowym szefem tego resortu został inny przedstawiciel Związku Liberałów E. Gentvilas. Gentvilas jeden z założycieli ZL i wieloletni jej prezes zajmował przed nominacją do rządu stanowisko mera Kłajpedy.

Wstrzymał

Wileński sąd okręgowy wstrzymał sprawę karną przeciwko oskarżanemu o mordowanie Żydów w okresie drugiej wojny światowej K. Gimţauskasowi. Sąd uznał,że 93 letni K. Gimţauskas, w latach 1941 - 1944 pomocnik naczelnika litewskiej profaszystowskiej policji bezpieczeństwa na powiat wileński, jest winny tej zbrodni, ale z powodu złego stanu zdrowia nie może odbyć kary. Gimţauskas jest chory na szybko postępującą chorobę psychiczną.

NG 7 (496)