Sylwetki litewskich działaczy
społeczno - politycznych

Bronislovas Lubys,

prezydent "Klasco" W roku ubiegłym spółka przewozów morskich miała 4,5 mln litów zysku. W roku 1999, gdy zmniejszyły się potoki towarów rosyjskich przez port w Kłajpedzie, poniosła ona audytowane straty w wysokości 21 mln litów.
Vytautas Andriulis,

przewodniczący Głównej Komisji Etyki Służbowej, ponownie wykazał pryncypialność. V. Andriulis oświadczył,że parlamentarzyści, którzy kupili samochody "Mitsubishi" o 37 proc. taniej, powinni to zadeklarować jako dar oraz zwrócić państwu sumę, przekraczającą 500 litów. Uwzględniając to, sejmowa Komisja Etyki i Procedur oceniła jako kolidujące z etyką postępowanie parlamentarzystów, którzy nabyli samochody "Mitsubishi".


Bronius Bradauskas,

członek sejmowej frakcji socjaldemokratów, inicjator przyjaźni z Białorusią, rządzoną przez autorytarny reżim Aleksandra Łukaszenki, sprawił jeszcze jedną niespodziankę. W czasie spotkania z wyborcami w Koszedarach B. Bradauskas oświadczył,że Litwie zaszkodzi wstąpienie do NATO. Były minister nawet straszył,że po wstąpieniu do NATO "zostaniemy niewolnikami''.Viktoras Valceris,

były kandydat na szefa "Sodry", znalazł się za kratkami. Urzędnik, który kierował terytorialnym oddziałem "Sodry", podejrzewany jest o nadużycia służbowe, fałszowanie oficjalnych dokumentów. Prowadzi się dochodzenie w sprawie działalności V. Valcerisa przy sprzedaży majątku zbankrutowanego przedsiębiorstwa "Jura". Podejrzewa się również, że V. Valceris protegował pewne przedsiębiorstwo indywidualne.

("Veidas", nr 9 z 2001 r.)

NG 9 (498)