Tydzień w skrócie

Upił się

Do dymisji podał się zastępca ministra spraw wewnętrznych Litwy J. Galginajtis. 42 letni polityk musiał ustąpić po ujawnieniu skandalu z nadużyciem alkoholu. Wiceminister, który przewodniczył delegacji naszego kraju na negocjacjach technicznych z Komisją Europejską w Brukseli, z powodu zamroczenia alkoholowego nie był w stanie wykonywać swych obowiązków.

Instytut

Ministrowie kultury, oświaty i nauki oraz spraw zagranicznych podpisali umowę o założeniu instytucji użyteczności publicznej Instytutu Litewskiego. Nowo powstała placówka będzie miała za zadanie: koordynację promocji państwa i kultury litewskiej za granicą, organizację międzynarodowych programów w tej dziedzinie.

Zamieszki

Kilka tysięcy mieszkańców Kłajpedy wzięło udział w akcji protestu zorganizowanej przez Społeczny Parlament Żmudzi i Związek Zielonych Kłajpedy. Protestujący domagali się obniżenia cen za ogrzewanie mieszkań i rozmowy telefoniczne. Demonstranci wdarli się do gmachu przedstawicielstwa "Lietuwos Telekomas" w Kłajpedzie, ale starcia z policją udało się uniknąć.

Cyganie

W Wilnie ma powstać "Centrum Społeczne Romów". Współzałożycielami nowej placówki są Samorząd miasta, Departament Mniejszości Narodowych i Wychodźstwa, Litewski Fundusz na Rzecz Dzieci i Wspólnota Cyganów Litewskich. Jednym z podstawowych zadań "Centrum Społecznego Romów" będzie zwalczanie narkomanii w Wileńskich taborach.

NG 10 (499)