Sylwetki litewskich działaczy
społeczno - politycznych

Dangiras Mikalajűnas

Przewodniczący zarządu S.A. "Lietuvos energija" We czwartek zarząd spółki "Lietuvos energija" zaaprobował ekonomiczne uzasadnienie umowy z rosyjską spółką "Inter RAO JES" w sprawie eksportu litewskiej energii elektrycznej.Visvaldas Račkauskas

Były komisarz generalny, wygrał sprawę przeciwko Ministerstwu Spraw Wewnętrznych i na podstawie wyroku sądu może powrócić do pracy. Sąd orzekł, że rozporządzenie ministra spraw wewnętrznych Vytautasa Markevičiusa, wydane w grudniu roku ubiegłego, w przededniu Bożego Narodzenia o zwolnieniu V. Račkauskasa, nie było zgodne z prawem. W myśl ustaw V. Račkauskasa mógł odwołać ze stanowiska tylko prezydent, a nie minister.


Vytautas Landsbergis

Lider partii konserwatystów, doczekał się dobrej wiadomości. W wyniku ekspertyzy ustalono, że podpis V. Landsbergisa pod umową, na podstawie której rzekomo udzielono mu pożyczki w wysokości 400 tys. litów, został sfałszowany. Jonasowi Urce, biznesmenowi o wątpliwej reputacji, który spowodował ten skandal, grożą wielkie nieprzyjemności. J. Urka wygadał się, że do kłamstwa namówił go Audrius Butkevičius.

Roma Dovydenienë

Członkini sejmowej frakcji socjaldemokratów, została schwytana na krętactwie w parlamencie. 27 lutego podczas głosowania nad poprawkami do ustawy o funduszu gwarancyjnym, oddała ona głos nie tylko za siebie, ale też za nieobecnego w tym czasie na sali Vytautasa Einorisa. Rządzący Związek Liberałów twierdzi, że nie raz już zaobserwował, jak przedstawiciele opozycji głosują za kolegów, którzy nie uczestniczą w posiedzeniach.

("Veidas", nr 10 z 8 marca 2001 r.)

NG 10 (499)