Sylwetki litewskich działaczy
społeczno - politycznych

Julius Kvaraciejus,

prezydent "Pieno žvaigždes". Przemilcza się nabywcę akcji za 9 mln litów, spółki, która w roku ubiegłym miała 12,137 mln czystego zysku, jednakże są przypuszczenia, że może to być szwedzkie przedsiębiorstwo "SwedeAgri Invest".


Gintautas Bartkus,

minister sprawiedliwości, przyłączył się do grona polityków "działkowiczów". Minister postanowił zwiększyć parcelę gruntową w Połądze, chociaż od tego ucierpieliby sąsiedzi. G. Bartkus nie jest pierwszym politykiem, zamieszanym w aferach związanych z ziemią. Wśród konserwatystów najbardziej zasłynęli ze skandali związanych z działkami ziemi Vytautas Landsbergis i Sigitas Kaktys. Ostatnio swą działkę rozszerzył również Arturas Paulauskas.Juozas Galginaitis,

wiceminister spraw wewnętrznych, z powodu nadużycia alkoholu zrezygnował ze stanowiska. J. Galginaitis podczas wizyty w ubiegłym tygodniu w Brukseli za dużo wypił i dlatego nie mógł przewodniczyć delegacji MSW podczas rozmów z przedstawicielami Komisji Europejskiej. Jego obowiązki musiał przejąć szef litewskiej misji przy UE, ambasador Romualdas Kalonaitis.

Egidijus Bičkauskas,

sygnatariusz Aktu Niepodległości, został zwolniony z pracy w Ministerstwie Spraw Zagranicznych. Minister Antanas Valionis zwolnił E. Bičkauskasa jako osobę, "która utraciła zaufanie polityczne". Były jeden z liderów Związku Centrum 31 stycznia, jadąc w Wilnie swoim wozem terenowym land rover, uszkodził cudzy samochód i zbiegł z miejsca wypadku.

("Veidas", nr 11 z 2001 r.)

NG 11 (500)