Podczas uroczystości -
zarzuty wobec polityków

Do tego, aby nie roztrzęsać błędów w zarządzaniu, popełnionych w minionym dziesięcioleciu, ale spoglądać w przyszłość, wezwał przewodniczący Sejmu Arturas Paulauskas, przemawiając w sobotę na uroczystym posiedzeniu parlamentu, poświęconym jedenastej rocznicy odrodzenia niepodległości Litwy.

Sygnatariuszka Aktu 11 Marca Birutë Valionytë wyraziła ubolewanie, że obecnie politycy bardziej troszczą się o swój wizerunek, niż o rozstrzyganie ważnych problemów państwowych.

Poparł ją profesor historii Uniwersytetu Witolda Wielkiego Egidijus Aleksandravičius.

Nowy kardynał Audrys Juozas Bačkis wezwał, aby bardziej troszczyć się o młodzież: "Serce boli, gdy młodzi, utalentowani i zdolni ludzie opuszczają ojczyznę w poszukiwaniu szczęścia na obczyźnie, gdzie często znajdują tylko biedę i nieszczęścia".

Jak twierdził kardynał, ludzie teraz najbardziej pożądają wolności opartej na prawdzie, sprawiedliwości i solidarności.

Cytując słowa papieża Jana Pawła II, przestrzegał, że, "jak dowodzi historia, demokracja pozbawiona wartości z łatwością przekształca się w wyraźny lub zamaskowany totalitaryzm".

Przewodniczący parlamentu uczniowskiego Saulius Urbonavičius powiedział, że wierzy w jaśniejszą przyszłość, mimo problemów, które dziś obarczają młodego człowieka.

("Lietuvos rytas" z 12 03 2001 r.)

NG 11 (500)