Tydzień w skrócie

Wizyta

Na Litwie z oficjalną wizytą bawił przewodniczący Izby Reprezentantów USA Dennis Haster. W trakcie wizyty wpływowy amerykański polityk po raz kolejny zapewnił o swoim poparciu litewskim dążeniom do członkostwa w NATO. Zdaniem Hastersa Litwa poczyniła duże kroki dla członkostwa w Sojuszu. Prezydent Litwy V. Adamkus odznaczył amerykańskiego gościa Orderem Księcia Gedemina I klasy.

Języki

W Wilnie odbyła się międzynarodowa konferencja z okazji otwarcia w naszym kraju Roku Języków Europejskich. Konferencja została zatytułowana "Polityka językowa w państwach bałtyckich - aspiracje i możliwości".

Niewinny

Eksperci Litewskiego Centrum Ekspertyzy Sądowej stwierdzili, że były przewodniczący Sejmu RL V. Landsbergis nie podpisywał dokumentu o rzekomej pożyczce od przedsiębiorcy z wątpliwą reputacją J. Urki na 100 tys. dolarów. Kto podrobił ten podpis ekspertyza nie potrafiła ustalić.

Ubóstwo

Prezydent Litwy V. Adamkus w najbliższym czasie zamierza utworzyć komisję do walki z ubóstwem. Podstawowym zadaniem nowej komisji będzie wypracowanie strategii do walki z tym narastającym w naszym kraju zjawiskiem.

Trotyl

Wiceprzewodniczący Związku Socjalliberałów i starosta tej partii w Sejmie G. Jakavonis przyznał się, że w 1983 roku przeciwko niemu była wytoczona sprawa karna za przechowywanie materiałów wybuchowych. Wracając z ćwiczeń wojskowych Jakavonis przywiózł ze sobą do domu trotyl. Sprawą tą zajmował się KGB. Jednakże po tym gdy Jakavonis wytłumaczył śledztwu,że trotyl z wojska potrzebny był jemu dla noworocznego fajerwerku, prokuratura rejonowa w Olicie, którą wówczas kierował obecny przewodniczący Sejmu RL i prezes Związku Socjalliberałów A. Paulauskas, zamknęła sprawę.

NG 12 (501)