Beata Garnyte

Szansa dla budowlanych

W minionym tygodniu w Wileńskim Centrum Wystawowym "Litexpo" odbyły się ósme międzynarodowe targi budownictwa i remontu "Resta 2001".

Podobnie, jak i w latach ubiegłych targi te cieszyły się ogromnym powodzeniem zarówno wśród uczestników, jak i zwiedzających. Świadczy o tym chociażby fakt, że swe najnowsze osiągnięcia zaprezentowało tu 527 firm z 11 krajów świata - z Litwy (481, z tego 158 - to firmy-producenci), Polski (18), Niderlandów (12), Łotwy (7), Danii (2), Estonii (2), Białorusi (1), Rosji (1), Finlandii (1), Słowenii (1) i Czech (1). Nie jest to wszakże rekordowa liczba uczestników, gdyż tylko w roku ubiegłym w targach tych udział wzięło 529 firm (w tym 69 zagranicznych), a w roku 1999 - 535 firm (w tym 41 zagranicznych). Rekordowa była tu natomiast powierzchnia, na której rozlokowały się stoiska firm budowlanych, wyniosła ona bowiem w tym roku 26.300 m kw. Pod tym względem były to największe targi w całej historii Wileńskiego Pałacu Wystawowego "Litexpo". Wystarczy tylko wspomnieć, że po raz pierwszy specjalnie dla potrzeb wystawy "Resta 2001" zbudowano trzy czasowe pawilony, których ogólna powierzchnia wyniosła 5300 m kw., a i tak tego nie wystarczyło, by wszystkich chętnych rozlokować w salach. Część firm musiała się zadowolić miejscem pod gołym niebem, a miały one do dyspozycji 11.000 m kw.

Większość spośród tegorocznych uczestników - to stali bywalcy wileńskich targów. Niektórzy przybyli tu po raz pierwszy, a były to m. in. takie firmy, jak "Baltucmë" i "Ailone" (Litwa), "Albes" (Rosja), "Unibudcolor JV" (Białoruś), i "Efar P. H. P." (Polska).

Każda z firm, biorących udział w wystawie miała do zaprezentowania jakieś niespodzianki w postaci nowych towarów, nieoczekiwanych rozwiązań, czy po prostu ciekawych stoisk. Tak np. firma"Kausta Guder" zaprezentowała technikę potrzebną do prac budowlanych. Na stoisku tej firmy znaleźć można było wszystko, poczynając od kasku, kończąc zaś na najnowszym modelu wywrotki o laserowym systemie kierowania. Ponadto firma ta zaprezentowała takie nowości, jak surowce do produkcji betonu podłogowego "Panbex" (m. in. utwardzacze betonu, lakier do betonu itp.), czy też piłę firmy "Bosch", z której pomocą można przepiłować nie tylko drewno, lecz również gips, szkło czy kafelki.

Stała uczestniczka targów budowlanych firma "Oratrix" zaprezentowała tym razem kilka modeli przenośnych domków. Wykonywane z lekkich metalowych konstrukcji, w pracowniach tejże firmy budynki, mogą być w ściśle określonym terminie dostarczone klientom i zmontowane zaledwie w ciągu kilku godzin. Wykonanie i zmontowanie ciepłych i mocnych domów o powierzchni 70-100 m kw. trwa 2-3 miesiące.

Szereg nowości zaprezentowała tym razem również firma "Arsenalas - EHG", a były to m. in. najnowsze systemy ociepleniowe "Bolix" i "Bolix M1", systemy wentylacyjne.

Należy zaznaczyć, że w tegorocznych targach udział wzięło również sporo miejscowych firm kierowanych przez Polaków. Spółka "Okva", o której już pisaliśmy na łamach "NG", zaprezentowała tu najnowsze modele kominków, firma "Barema" - okna plastykowe i żaluzje, "Vihenda" - kotły centralnego ogrzewania, "Termoliuksas" - żaluzje przeciwwłamaniowe, drzwi pancerne, kominki. Niezwykłą oryginalnością wykazała się tu dobrze wszystkim znana firma "Ardena". Pokój, na którego zewnętrznych ścianach widniały zrealizowane przez firmę projekty, na wewnętrznych zaś umieszczono jedynie skromną część oferowanych towarów, do tego przyćmione światło i ogromny ekran, na którym były wyświetlane dzieje firmy i najważniejsze etapy produkcyjne, sprawiał niesamowite wręcz wrażenie. "W targach uczestniczymy już po raz trzeci, za każdym też razem staramy się wymyślić coś nowego, żebyśmy byli zauważeni. Biorąc po raz pierwszy udział w targach, a było to w roku 1999, urządziliśmy dwupiętrowe stoisko. W roku ubiegłym oddzielnie prezentowaliśmy żaluzje, oświetlenie i elektrykę. W tym roku wspólnie postanowiliśmy stworzyć modernistyczne stoisko i to się nam udało. Ludzie chętnie zwiedzali nasze stoisko, brali materiały informacyjne, rzadziej natomiast niż w roku ubiegłym pytali nas o coś" - o swych wrażeniach mówili pracownicy firmy.

Na pytanie, czy potrzebne są tego rodzaju targi zarówno zwiedzający wystawę, jak i jej uczestnicy zgodnie stwierdzili, że tak. Dla jednych jest ona bowiem miejscem, gdzie można spotkać nie jednego i nie dwóch producentów drzwi pancernych czy żaluzji i wybrać ten towar, który przypadnie do gustu. Przypomnę, że tylko w tym roku żaluzje i drzwi pancerne oferowało aż 75 firm litewskich i zagranicznych.

Dla uczestników wystawy targi te są natomiast wspaniałą okazją do zawarcia nowych kontaktów, nawiązania współpracy z nieznanymi dotąd firmami. Jest to o tyle ważne, że wg danych Departamentu Statystyki w roku ubiegłym w porównaniu do roku 1999 ogół prac budowlanych zmniejszył się na Litwie o 22,9%. Zbadano 450 firm budowlanych, w których pracuje ponad 60 % ogółu budowniczych. Z badań tych wynikło, że tylko w ciągu ostatnich trzech miesięcy 2000 roku zasięg swej działalności zmniejszyły one o 54 %, 70 % tych firm miało problemy ze zbytem oferowanych przez siebie towarów i tylko 5% firm nie miało w tym czasie żadnych kłopotów finansowych. Taki stan rzeczy wymownie świadczy o trudnej sytuacji całego społeczeństwa.

Fot. Waldemar Dowejko

Na zdjęciu: migawka z targów

NG 12 (501)