Pasjonaci z Ełku

Gazety i czasopisma w Kraju i na Litwie na początku marca już od szeregu lat donoszą o licznych imprezach "Kaziukowych".

Przedwojenna "wileńska specjalność", po wojnie wraz z jego mieszkańcami rozprzestrzeniła się nie tylko w Polsce, ale i na świecie. Wszędzie występują regionalne zespoły z Wileńszczyzny, prezentowane są palmy, piernikowe serca i arcysmaczny chleb, do którego tęsknią wszystkie "bywsze Wilniuki". Podobnie w tym roku po raz kolejny było w Ełku, gdzie już po raz dziewiąty odbyła się impreza "Imieniny Kazimierza", połączona z Młodzieżową Kresową Sesją Popularno - Naukową.

Organizacją całości Kaziukowych obchodów zajęła się jak zwykle Pani Halina Orzechowska - prezes miejscowego Oddziału Towarzystwa Miłośników Grodna i Wilna. Organizatorem zaś Sesji przy wsparciu dyrekcji I LO im. Stefana Żeromskiego byli niezawodni Maja Nienałtowska, Maria Teresa Bazylewicz i oczywiście Pan Janusz Borowy ze swoimi wychowankami. Wystawa plastyczna, widowisko słowno - muzyczne i cztery niewątpliwie trudne referaty przygotowała młodzież, a wśród nich "Ksiądz prałat Józef Obrembski - patriarcha Wileńszczyzny" autorstwa Magdaleny Grabowskiej. Konsultacją tych ostatnich zajął się ks. prałat Zygmunt Sędziak, gdyż dotyczyły w tym roku roli kościoła na Kresach północno - wschodnich RP.

Ryszard Mackiewicz, Warszawa

Na zdjęciach: zespół "Ejszyszczanie" i Wileńskie palmy w Ełku.

NG 13 (502)