Sylwetki litewskich działaczy
społeczno - politycznych

Bronislovas Lubys

Właściciel "Viachemy" W spółce "Naujoji Ruta" zapachniało dwuwładzą - "Viachema" (49,8 proc.) i "Šiauliř banko investicijř valdymas" (45,15 proc.) nie mogą się zgodzić co do zarządzania spółką i obydwie utworzyły dwie rady nadzorcze. Sąd zadecyduje, która z nich będzie prawowita.


Rimantas Benetis

Brygada chirurgów pod kierownictwem szefa Kowieńskiego Centrum Serca, kardiochirurga Rimantasa Benetisa po raz pierwszy w Kownie dokonała operacji przeszczepu serca. Serce przeszczepiono 54-letniemu kowieńczykowi. Po operacji lekarze ocenili stan biorcy jakośrednio ciężki, ale stabilny.

Vida Stasiűnaitë

Mer Szawel, została dwukrotnie spoliczkowana- przez radykałów i Departament Bezpieczeństwa Litwy. Nacjonaliści Mindaugasa Murzy na pikietach domagają się dymisji V. Stasiűnaitë. W związku z ich agresywnym zachowaniem się zwróciła się ona do DBP i dziwiła się, dlaczego departament jest bezczynny. DBP przypomniał,że również sama Stasiűnaitë uczestniczyła w wiecach z radykałami i nie odcinała się od nich.
Kęstutis Kristinaitis

Minister rolnictwa, nie udowodnił sądowi, że jest człowiekiem honoru. Po rozpatrzeniu skargi K. Kristinaitisa w związku z postanowieniem Głównej Komisji Etyki Służbowej uznającej, iż postąpił on niezgodnie z etyką, sąd orzekł, że jest ona nie uzasadniona. Minister zamieszany w skandal z prywatyzacją ziemi, zwrócił się do komisji, ale gdy jego postępowanie uznano za niezgodne z etyką, zaskarżył to orzeczenie w sądzie.

("Veidas", nr 13 z 2001 r.)

NG xx (xxx)