Tydzień w skrócie

Koalicja

Przewodniczący Sejmu RL, lider Związku Socjalliberałów A. Paulauskas przyznał słabość rządzącej krajem koalicji Liberałów, Socjalliberałów, Centrystów, Chadeków i Akcji Wyborczej Polaków na Litwie. Jak powiedział Paulauskas, koalicja trzyma się teraz na dwóch, trzech głosach. AWPL posiada w obecnym Sejmie dwóch posłów.

Polska - Litwa

W Wilnie odbyło się kolejne spotkanie Litewsko - Polskiej grupy parlamentarnej. W trakcie wizyty posłów z Polski tradycyjnie omówiono sprawy polskiego szkolnictwa na Litwie, kwestie pisowni polskich nazwisk oraz zwrot ziemi.

Zrezygnował

Premier rządu RL, lider Związku Liberałów R. Paksas zrezygnował z ubiegania się o fotel prezydenta w przyszłorocznych wyborach. We środę tę decycję swego lidera zaaprobował zarząd Związku Liberałów.

Do Japonii

Prezydent Litwy V. Adamkus z towarzyszącymi mu osobami rozpoczął w poniedziałek oficjalną wizytę w Japonii. Wizyta głowy państwa jest poświęcona obchodom 10-lecia nawiązania stosunków dyplomatycznych z Japonią. W trakcie wizyty zostaną omówione stosunki dwustronne oraz najważniejsze problemy polityki międzynarodowej.

Dożywocie

Sąd Okręgowy w Szawlach skazał na dożywocie byłego oficera NKWD P. Raslana. Raslanas jest oskarżony o udział w ludobójstwie mieszkańców Litwy.

NG 14 (503)