Sylwetki litewskich działaczy
społeczno - politycznych

Viliumas Malinauskas

Przedsiębiorca z Druskienik, 1 kwietnia oficjalnie dokonał otwarcia ocenianego kontrowersyjnie parku sowieckich rzeźb Grutas. Na mocy decyzji rządu V. Malinauskasowi przekazano rzeźby 42 działaczy sowieckich. Ustawiono je w lesie Grutas. Przedsiębiorca twierdzi, że zainwestował tu już ponad 4 mln litów. Jeszcze przed otwarciem parku miał on wielu zwiedzających.

Rolandas Paksas

Premier Litwy, poprzez swych doradców ingeruje w sprawy Narodowego Radia i Telewizji (LRT). Doradcy R. Paksasa dzwoniąc do dziennikarzy wskazują, "jak lepiej" naświetlać działalność rządu. W związku z tym dyrektor generalny LRT Vaidotas Žukas złożył rezygnację. R. Paksas będąc po raz pierwszy premierem dał się poznać żądaniami wobec kierownictwa LRT nadawania wyreżyserowanych programów.

Dalia Teiserskytë

Posłanka na Sejm, liberał, znowu dopuściła się niefortunnego wyskoku. Poetka i polityk przyznała, że wsiadła "do nie swoich sani". D. Teišerskytë twierdzi, że w Sejmie nie ma czym się zajmować, dlatego tworzy "kuplety" dla programu telewizyjnego "Wiadomości rowerowe". D. Teišerskytë jest nawet nieco oburzona, że prezenterzy programu nie nagrodzili jej twórczości.


Bogdanas Jablonskis

Przewodniczący zarządu "Preventa" W 2000 r. spółka poniosła straty w wysokości 433,9 tys. litów (w 1999 r. było 410 tys. litów strat). W roku ubiegłym wpłynęło 24,315 mln litów bezpośrednich wpłat, o 7,8 proc. mniej niż w roku 1999.Rimvydas Gradauskas

Wiceminister komunikacji Były prezydent "Linavy", który wzbudził zainteresowanie Komisji Etyki jako obrońca pewnych interesów, postanowił odejść ze stanowiska wiceministra.


("Veidas", nr 14 z 2001 r.)

NG 14 (503)