Sylwetki litewskich działaczy
społeczno - politycznych

Algirdas Paleckis,

dyplomata, który trzy lata pracował w Brukseli, napisał książkę ''Przy europejskiej magistrali (Brukselskie notatki)". A. Paleckis jest pierwszym dyplomatą litewskim, autorem książki o Unii Europejskiej, napisanej w lekkim publicystycznym stylu. W książce podjęto próbę spojrzenia na kulisyżycia i pracy Brukseli, zapoznania z dniem powszednim eurourzędników.


Erikas Kaliačius,

były szef policji m. Wilna, znowu wraca, aby objąć kierownictwo stołecznym Głównym Komisariatem Policji. Na komendanta policji wileńskiej postanowiono wyznaczyć E. Kaliačiusa podczas spotkania mera m. Wilna Arturasa Zuokasa i komisarza generalnego Departamentu Policji Vytautasa Grigaravičiusa. E. Kaliačius był odwołany ze stanowiska w związku z działalnością komercyjną.

Vytautas Kvietkauskas,

członek sejmowej frakcji socjalliberałów, wtrąca się do działalności Litewskiego Narodowego Radia i Telewizji (LRT). Były dyrektor generalny LRT Vaidotas Žukas potwierdził,że V. Kvietkauskas, podobnie jak i doradcy premiera, telefonował do Telewizji Narodowej i domagał się, aby nadawano wyłącznie tematy dogodne rządowi.

Gediminas Dalinkevičius,

wiceprzewodniczący rządzącego Nowego Związku, rozbija koalicję i inicjuje wotum nieufności premierowi Rolandasowi Paksasowi. Oświadczył on, że należy koniecznie powstrzymać prywatyzację Litewskiej Żeglugi Morskiej ("Lisco"), że od tego zależy przyszłość koalicji. Sam G. Dalinkevičius mówi, że socjalliberałowie ufają R. Paksasowi, ale chcą "dowodów na potwierdzenie tego zaufania".

("Veidas", nr 15 z 01 r.)

NG 15 (504)