Giedre GARDAUSKIENË

Niedojrzałość polityczna Rolandasa Paksasa
oburza nawet frakcję liberałów w Sejmie

Po tajnym posiedzeniu rządu, socjaldemokraci będą szukali sposobów obalenia rządu R. Paksasa

Rząd koalicji "Nowej polityki" może się rozpaść: rząd i Sejm mają różne poglądy w sprawie prywatyzacji "Lisco". Jak wiadomo, na przedwczorajszym nadzwyczajnym plenarnym posiedzeniu Sejmu frakcja koalicji socjaldemokratycznej zgłosiła wniosek w sprawie przyjęcia uchwały Sejmu "O wstrzymaniu negocjacji w sprawie prywatyzacji "Lisco", a sejmowy Komitet Ekonomiczny - uchwały "O ogłoszeniu moratorium na proces prywatyzacji "Lisco". Jednakże na godzinę przed nadzwyczajnym posiedzeniem Sejmu odbyło się nadzwyczajne posiedzenie rządu, który zobowiązał Fundusz Majątku Państwowego do podpisania umowy kupna-sprzedaży "Lisco" z duńską spółką "DFDS Tor Line". "Po takim postępku premier powinien podać się do dymisji" - powiedział wczoraj z oburzeniem gazecie "Lietuvos aidas" starosta frakcji koalicji socjaldemokratycznej Vytenis Andriukaitis.

Socjaldemokraci będą szukali sposobów zdymisjonowania premiera

"Postępowanie premiera nie wytrzymuje żadnej krytyki. Po tym, gdy w ubiegłą środę Rolandas Paksas zaprosił na naradę i tam zaproponowano, co należy czynić, we wtorek premier musiał zwołać naradę i zreferować: jakie sprawy zrealizowano, co osiągnięto itp., lecz premier tego nie uczynił. Prócz tego okłamywał parlament: nic nie wiedziano, że odbędzie się nadzwyczajne posiedzenie rządu. Słowem, scenariusz taki sam, jak było z "Williamsem" - powiedział jeden z liderów Partii Socjaldemokratycznej, poseł na Sejm V. Andriukaitis. Uważa on, że po takich działaniach uczciwy premier sam musiałby złożyć rezygnację.

Liberałom jest wstyd z powodu dyletanctwa R. Paksasa

Niektórzy członkowie sejmowej frakcji liberałów powiedzieli gazecie "Lietuvos aidas", że są rozczarowani niekompetencją R. Paksasa w sprawach polityki. "Zupełnie nie myśli o partii, o jej członkach. Zachowuje się, jak niedojrzały politycznie. Chociaż dotychczas nie byliśmy w wielkiej polityce, jednakże z pewnością nie popełnilibyśmy takich błędów, jakich dopuścił się R. Paksas" - mówili liberałowie.

(''Lietuvos aidas" z 19 kwietnia 2001 r.)

NG 16 (505)