Sylwetki litewskich działaczy
społeczno - politycznych

Arűnas Bartusevičius

Dyrektor generalny "Sonex grupë" W pierwszym kwartale br. obrót spółki był rekordowy - 18,5 mln litów - o blisko 60 proc. większy niż w tym samym okresie roku ubiegłego. Produkcja komputerów "Vector" wzrosła dwukrotnie.


Adakras Šeđtakauskas

Prezydent Litewskiego Stowarzyszenia Budowlanych Objętość budownictwa maleje. W 1998 r. na Litwie wykonano robót budowlanych za 3,2 mld litów. W roku 1999 zakres budownictwa zmniejszył się o 16,4 proc., w roku 2000 - jeszcze o 22,6 proc., a na rynkach zagranicznych - prawie dziesięciokrotnie.
Alma Adamkienë

Małżonka prezydenta Litwy, urządziła w Niedzielę Przewodnią tradycyjne święto, na które zaprosiła dzieci z domów opieki z bardzo małych miasteczek, samorządów naszego kraju. W restauracji "McDonald's" przygotowano śniadanie, dzieci oglądały koncert "Tele bim bam", taczały jajka, w restauracji "Da Antonio" miały poczęstunek, oglądały spektakl "Doktor Ojboli" i otrzymały prezenty.Viktoras Rinkevičius

Poseł na Sejm, nie usłuchał polecenia policji, próbował uciec przed funkcjonariuszami i spowodował awarię. V. Rinkevičius jest wiceprzewodniczącym Partii Chłopskiej. Uważa się, że poseł stracił panowanie nad samochodem "audi A4" ponieważ przedtem zabawił w łaźni, chociaż medycy nie ustalili u polityka stopnia opilstwa.


Rolandas Paksas

Premier i lider Związku Liberałów, tak i nie zrozumiał krytyki, jaką wyraził prezydent Valdas Adamkus w dorocznym orędziu. Oświadczył on, że prezydent popiera program rządu, a kierowana przezeń partia zarzuciła przywódcy kraju, iż się pogubił wśród liberalnych i lewicowych idei, jeden z jego doradców bowiem jest socjaldemokratą. W Sejmie premierowi szykuje się interpelację.

("Veidas", nr 17 z 2001 r.)

NG 17 (506)