Tydzień w skrócie

Veto

Prezydent Litwy V. Adamkus nałożył swe veto na niedawno przyjęte przez Sejm RL ustawy: o grach hazardowych i oficjalnym świętowaniu dnia 1 maja. Obydwie ustawy są zwrócone do parlamentu na dopracowanie.

Kultura

Rząd RL przyjął Zasady Polityki w sferze Kultury i zdecydował się wysłać je pod obrady Sejmu. Zasady polityki państwa w sferze kultury zostały sformułowane po raz pierwszy od ogłoszenia niepodległości.

Zaprzestaną

Organizatorzy Międzynarodowego Festiwalu Teatrów LIFE na walnym zebraniu zdecydowali, o zaprzestaniu działalności festiwalu. Jednym z powodów likwidacji popularnego festiwalu jest brak finansów.

Straty

Administracja rafinerii w Możejkach oficjalnie przyznała, że jej tegoroczne straty są większe od strat poniesionych w roku ubiegłym. W pierwszym kwartale tego roku straty zarządzanej przez amerykański koncern "Williams", "Mażejkiu Nafta" wyniosły 84,7 mln. Lt. W roku ubiegłym rafineria straciła 18,8 mln. Lt.

Protest

W miniony piątek przed siedzibą "Lietuvos telekomas" obył się wiec protestu zorganizowany przez posła na Sejm V.Đustauskasa. Zebrani protestowali przeciwko ostatnim zmianom opłat za rozmowy telefoniczne.

NG 18 (507)