Wiadomości gospodarcze

* Na Litwie w rolnictwie i leśnictwie jest zatrudnionych około 20 proc. wszystkich pracujących mieszkańców, na Łotwie - 15 proc., w Estonii - 5,1 proc. Ta dziedzina gospodarki w roku ubiegłym w Estonii wytworzyła 2,1 proc. PKB, na Litwie - 7,5 proc., na Łotwie - 4,1 proc. W Estonii na wspieranie rolnictwa przeznaczono 1,2 proc., na Litwie - 7 proc., na Łotwie - 3 proc. budżetu narodowego.

* Inspekcja ochrony roślin Estonii zabroniła importowania ziemniaków z Litwy, Łotwy, Czech, Niemiec, Norwegii i Polski, w krajach tych bowiem zanotowano zgniliznę ziemniaczaną. Jednakże, Litwa ani w roku ubiegłym, ani w tym nie eksportowała ziemniaków do Estonii. W roku ubiegłym Litwa wyeksportowała ogółem 7832 tony ziemniaków - głównie do Rosji.

* W styczniu-kwietniu 2001 roku eksport przetworów mleczarskich zwiększył się o jedną piątą, natomiast import w tym samym okresie zmniejszył się kilkakrotnie. Z Litwy wyeksportowano 24,83 tys. ton, czyli o 19,4 proc. więcej niż w roku ubiegłym. Litewskie wyroby najczęściej są eksportowane na Łotwę, do Estonii i UE.

* W pierwszym kwartale br. Litwę odwiedziło 720 tys. turystów - o 1,6 proc. mniej niż w tym samym okresie roku ubiegłego, jednakże specjaliści od turystyki prognozują na 2001 rok 3-procentowy wzrost. W roku ubiegłym kraj odwiedziło 1,1 mln turystów, o 24 proc mniej niż w roku pozaprzeszłym. W 2000 r. Litwa wydała blisko 1 mln litów na turystyczną prezentację siebie w kraju i za granicą.

* Zarządzana przez państwo spółka "Naftos terminalas" sprzedaje Korporacji Przemysłowo-Finansowej Litwy Zachodniej za 6,134 mln litów 59-procentowy pakiet akcji zarządzanej przez siebie spółki "Giriu bizonas", produkującej płyty pilśniowe.

* Akcjonariusze działającej dochodowo i rozwijającej się spółki "Fermentas" postanowili ze gromadzonych w ciągu 5 lat dochodów zwiększyć kapitał zakładowy. Wzrośnie on 9 razy - z 1,553 mln Lt do 13,979 mln litów.

W pierwszym kwartale br. firma "Klaipedos baldai" pod względem sprzedaży wyprzedziła Wileński Kombinat Meblowy i znalazła się w gronie liderów rynkowych. W tym okresie miała ona 2,59 mln litów nie audytowanego zysku - trzykrotnie więcej niż w tym samym czasie roku ubiegłego.

("Veidas", nr 19 z 2001 r.)

NG 19 (508)