Ciebie, Boże, wysławiamy

W sobotę, 12 maja br. w szkole muzycznej im. B. Dvarionasa odbył się XI Festiwal Pieśni i Poezji Religijnej "Ciebie, Boże, wysławiamy".

To tradycyjne święto muzyki i poezji religijnej również i w tym roku cieszyło się ogromnym zainteresowaniem zarówno ze strony widzów, jak i uczestników. Na scenie ujrzeliśmy tu aż 30 zespołów szkolnych, chórów parafialnych i recytatorów z Wilna i Ziemi Wileńskiej, jak też wspaniały Canta Kovnensis z Kowna. W swych wierszach i piosenkach wysławiali oni Boga, mówili o tym, jak bardzo potrzebna jest wiara, nadzieja, miłość we współczesnym świecie, w świecie, gdzie każdy gdzieś pędzi, gdzieś goni i myśli tylko o dobrach materialnych.

Na tym tle miniony festiwal stał się swego rodzaju oazą, miejscem, gdzie każdy mógł wypocząć i zaczerpnąć nowych sił, a wszystko to za sprawą uczestników festiwalu, którzy na sali stworzyli w tym dniu szczególny nastrój. Brzmiały tu porywające piosenki "Arki Noego" w wykonaniu takich zespołów, jak "Tęcza" (Szkoła Średnia w Jerozolimce) czy "Iskierka" (Landwarów), wzruszały pieśni Maryjne, pieśni o Krzyżu, recytowano pełne miłości wiersze księdza Twardowskiego, utwory J. Słowackiego, A. Asnyka. Każdy w tym dniu z ufnością za Wandą Gajdamowicz, uczennicą Niemenczyńskiej Szkoły Średniej powtarzał tę znaną, lecz często zapominaną prawdę - "Jesteśmy dziećmi Bożymi".

Fot. Jerzy Karpowicz

NG 19 (508)