Tydzień w skrócie

Zaniepokojony

Prezydent Litwy V. Adamkus w rozmowie telefonicznej z liderem Socjalliberałów A. Paulauskasem wyraził swe zaniepokojenie możliwością rozpadu rządzącej koalicji i zawarciem przez Związek Socjalliberałów nowej koalicji z Socjałdemokratami A. Brazauskasa. Głowa państwa był zaniepokojony możliwością spotkania A. Paulauskasa z A. Brazauskasem w Berlinie, gdzie obaj politycy przebywali w minionym tygodniu.

W lewo

Na nadzwyczajnym posiedzeniu zarządu Związku Liberałów prezes partii R. Paksas zaproponował swej partii ściślejszą współpracę z koalicją socjaldemokratyczną. R. Paksas nie wykluczył także możliwości zawarcia z socjaldemokratami koalicji parlamentarnej.

Unia

9 maja na Litwie uroczyście obchodzono Dzień Europy. Litwa planuje zakończyć negocjacje członkowskie z Unią Europejską do 1 stycznia 2002 roku i już w roku 2004 stać się pełnoprawnym członkiem Unii.

Minister

Premier rządu RL R. Paksas przedstawił prezydentowi V. Adamkusowi kandydaturę na stanowisko ministra ochrony zdrowia. Po dłuższych poszukiwaniach nowym ministrem ma zostać lekarz R. Dobrovolskis.

Veto

Premier R. Paksas zwrócił się do prezydenta V. Adamkusa z prośbą o nałożenie veta na przyjętą przez Sejm RL ustawę o zmniejszeniu podatku od wartości dodanej (VAT) na paliwo biologiczne. Ustawa sejmowa przewiduje zmniejszenie podatku z 18 proc. obecnie do 9 proc. Zdaniem szefa rządu realizacja tej ustawy poważnie obciąży budżet kraju.

NG 19 (508)