Tydzień w skrócie

Najniższy poziom

Badania opinii publicznej wskazują na systematyczny spadek popularności AWPL wśród wyborców. Z opublikowanych przez "Vilimor" wyników badań wynika, iż partia kierowana przez W. Tomaszewskiego i L. Janušauskienë spadła na niespotykany dotychczas poziom, z 0,7% społecznego poparcia zajmuje zaledwie 12 miejsce wśród partii i organizacji politycznych Litwy.

Sprzedadzą

Na Litwie przebywał wiceprezydent rosyjskiego koncernu naftowego "LUKoil" J. Storożew. W trakcie jego spotkania z ministrem gospodarki Litwy E. Gentvilasem, "LUKoilowi" zaproponowano nabyć trzecią część akcji litewskiej rafinerii naftowej "Mażejkiř nafta". Jednakże zarządzanie "Mażejkiř naftŕ" nadal znajdowałoby się w rękach amerykańskiego koncernu 'Williams International"

Odrzucili

Sejm większością głosów odrzucił weto prezydenta V. Adamkusa do ustaw o grach hazardowych i dniach świątecznych. Głosami posłów koalicji rządzącej i socjaldemokratów na Litwie zostało przywrócone świętowanie dnia 1 maja oraz od 1 lipca zalegalizowano hazard.

Wybrali

W sobotę w Wilnie odbył się kongres Związku Liberałów. Delegaci kongresu żądali od lidera partii, premiera rządu R. Paksasa i posłów na Sejm z ramienia Związku większej liczby eksponowanych stanowisk we władzach kraju dla członków swej partii. R . Paksas mimo wszystko zachował za sobą stanowisko prezesa partii na następną kadencję.

Wódka

Sejm RL przyjął poprawkę do ustawy o akcyzie na napoje alkoholowe. Jak przewidują ekonomiści z dniem 1 czerwca, gdy poprawki wejdą w życie, wódka zdrożejeśrednio o 4 Lt za półlitrową butelkę, natomiast nieco stanieją wina i szampan.

NG 20 (509)