Beata Garnytë

W krainie baśni

Ja słucham, słucham i patrzę -
poznane - znane mi twarze,
ich nie ma - myślę i marzę
widzę ich w duszy teatrze!

Te, jakże wzruszające słowa Stanisława Wyspiańskiego posłużyły mottem piątego jubileuszowego Festiwalu Teatrów Szkolnych, który w dniach 19-20 maja odbył się w Wileńskiej Szkole Średniej im. Jana Pawła II.

Na scenie ujrzeliśmy młodocianych aktorów z Wilna, Rudomina, Mejszagoły, Landwarowa, Kieny, Rukojń, Awiżeń, Niemenczyna, Solecznik i Butrymańc, którzy już nie musieli pytać, co to takiego trema. Drżenie nóg, szalone bicie serca przed wyjściem na scenę przeżyli wszyscy, a mimo to panicznemu strachowi nie ulegli - potrafili się skupić i nie zapomnieć tekstu - już tylko dlatego można ich nazwać zwycięzcami.

Uczestnicy festiwalu sprawili, że widzowie wraz z nimi zanurzyli się w czarodziejski świat wyobraźni i w zwykłej poduszce czy pluszowym misiu widzieli np. królewskie dziecko.

Widzowie z zainteresowaniem śledzili też życie smoków (Szk. Śr. im. J. Śniadeckiego w Solecznikach), przygody Burka (Szk. Śr. w Rudominie) czy też to, jak królewicz szuka dziewczyny, która uciekła z balu... Kto by mógł przypuszczać, że zasiadająca w jury Emilia Betlejewska, dyrektor Toruńskiego Teatru Lalek "Zaczarowany Świat" ma ten sam rozmiar buta, co i baśniowy Kopciuszek?

Jak podkreślali organizatorzy, a byli to podobnie jak i w latach ubiegłych, Stowarzyszenie Nauczycieli Szkół Polskich na Litwie "Macierz Szkolna" i Towarzystwo Miłośników Teatrów Szkolnych przy współudziale Podlaskiego Oddziału Stowarzyszenia ?Wspólnota Polska? w Białymstoku, wszystko, co dobre kiedyś się kończy. Tak i ten, piąty jubileuszowy Festiwal Teatrów Szkolnych dobiegł końca. Jego wyniki podsumowała przewodnicząca jury Izabela Półtorak ("Wspólnota Polska"). Zaznaczyła ona, że zmierzyły się tu wszystkie formy teatralne - był tu i żywy plan, i teatr lalek. Niektóre spektakle przyszykowane były w sposób wręcz zawodowy, obok nich nie zabrakło również "prób bawienia się w teatr, co jest równie cennym doświadczeniem". "Widz widzi tylko efekt końcowy, ale o tym, ile trzeba się napracować, by osiągnąć wymarzony rezultat wiedzą tylko reżyserzy, aktorzy i ich niestrudzeni rodzice. Za to należą się im jakże zasłużone słowa uznania i podziękowania" - powiedziała przewodnicząca jury, po czym przystąpiła do ogłaszania zwycięzców. Nagrodę specjalną za dobór repertuaru otrzymał zespół teatralny ze Szkoły Średniej nr 1 w Mejszagole na czele z reż. R. Chmiel ("Bajeczka o małpce"). Wyróżnione zostały: teatr ze Szkoły Średniej w Awiżeniach, reż. A. Przyszlak ("Zabawa w śpiącą królewnę"), teatr ze Szkoły Średniej nr 1 w Mejszagole, reż. I. Matwiejko ("O Wawelskim Smoku"), teatr ze Szkoły Średniej nr 2 w Landwarowie, reż. K. Trojko ("Kopciuszek"), teatr "Złote marzenie" ze Szkoły Średniej im. Jana Pawła II, reż. J. Stankiewicz ("Pani Twardowska"). Wręczone zostały również nagrody publiczności - zwycięzcą pierwszego dnia został teatr ze Szkoły Podstawowej w Kienie, reż. K. Juckiewicz ("Lokomotywa"), drugiego zaś wspomniany wyżej teatr "Złote marzenie". Główne nagrody, w tym m. in. wyjazd do Polski, przyznane zostały dwóm zespołom - teatrowi ze Szkoły Podstawowej w Kienie, reż. K. Juckiewicz oraz teatrowi ze Szkoły Średniej im. Wł. Syrokomli, reż. A. Zienkiewicz ("Fizia Pończoszanka w 3a").

Reżyserom - Iwonie Matwiejko, Krystynie Trojko, Annie Przyszlak oraz Jadwidze Stankiewicz wręczone zostały nagrody rzeczowe, ufundowane przez Konsulat Generalny RP w Wilnie.

Na zdjęciach: "Pani Twardowska" w wykonaniu zespołu ze szkoły im. jana Pawła II. fragmenty przedstawień - "Kopciuszek" (Szk. Śr. w w Landwarowie) i "Lokomotywa" (Szk. Podst. w Kienie)

Fot. Bronisława Kondratowicz

NG 20 (509)