Wiadomości gospodarcze

* Na podstawie raportu spółki inwestycyjnej bankowości "Prime Inwestment", litewski rynek technologii informacyjnych odzyskał już siły po okresie stagnacji w 1999 r. i w roku ubiegłym jego wartość wynosiła 4,1 mld litów. Wartość krajowego rynku telekomunikacji w 2000 r. ocenia się na 3 mld litów. Na początku br. z telefonów komórkowych korzystało 508,92 tys. czyli 14,4 proc. wszystkich mieszkańców.

* W połowie maja zanotowano wzrost bezrobocia do 12,6 proc. Przewiduje się, że w roku bieżącym średni poziom bezrobocia wyniesie 12,3 proc. W tym roku, zgodnie z przewidywaniami, do giełd pracy w poszukiwaniu zatrudnienia powinno się zwrócić 256 tys. bezrobotnych. W niektórych rejonach bezrobocie wzrośnie do 30 proc.

Od 1 czerwca na Litwie podrożeje wódka i inne mocne napoje oraz mocne piwo, natomiast potanieją szampan i różne gatunki win. Zdaniem ekspertów, wina szampańskie potanieją o 1,5 Lt, inne wina o 0,8-1 Lt za butelkę 0,7 litra. Ponad 8-stopniowe piwo podrożeje o blisko 0,7-0,8 Lt za litr, a półlitrowa butelka wódki - o około 0,4 Lt.

* Litwa zgadza się sprzedać trzecią część akcji "Mažeikiř nafta" z nowej ich emisji rosyjskiemu koncernowi naftowemu "LUKoil" za 300 mln USD. Według nieoficjalnych danych, "LUKoil" pozytywnie ustosunkowuje się do możliwości nabycia tych akcji, jednakże uważa, iż cena, jaką podała Litwa jest zdyt wygórowana i w trakcie rozmów będzie dążył do jej obniżenia.

* Bank Światowy, który w 2000 roku udzielił na dogodnych warunkach pierwszej części pożyczki (54 mln euro) na uregulowanie strukturalne, jest niezadowolony z reform rolnictwa, które realizuje rząd kraju. Rząd zabiega, aby drugą część pożyczki otrzymać jesienią br., jednakże zostanie ona udzielona jedynie w tym przypadku, jeśli Litwa będzie pomyślnie kontynuowała rozpoczęte reformy.

* Obrót trzech spółek przetwórstwa mięsnego, które sprzedają najwięcej produkcji, w ciągu czterech miesięcy br. wyniósł 41,8 mln litów i był o 18,8 proc. większy niż w tym samym okresie roku ubiegłego. Najwięcej produkcji sprzedał kowieński "Samsonas" - za 15,68 mln litów, obrót Wileńskiego Kombinatu Mięsnego wzrósł o 35 proc. - z 11,25 mln do 15,2 mln litów, "Nematekas" - o 48 proc. - z 7,4 mln do 10,97 mln litów.

* "Lietuvos energija" podpisała umowę o wartości 6,5 mln euro (22,7 mln litów) z niemiecką firmą "?Siemens" w sprawie dostaw urządzeń do rekonstrukcji podstacji transformatorowych na 110 kilowatów. Produkcję "Siemens" wykorzysta się do modernizacji 4 podstacji w rejonach święciańskim, taurożańskim, kielmieskim, olickim.

("Veidas", nr 21 z 2001 r.)

NG 22 (511)