Robert MIckiewicz

Wędrująceświęto pieśni
po raz drugi w Landwarowie

To był doskonały pomysł miłośników kultury polskiej w rejonie trockim, aby przeglądy dorobku twórczego artystów ludowych w tym zakątku Ziemi Wileńskiej odbywały się każdego roku w coraz to innych miejscowościach. W minioną niedzielę, 3 czerwca, Festyn Kultury Polskiej w rejonie trockim "Dźwięcz polska pieśni!" już po raz drugi w swej historii zawędrował do Landwarowa.

Zgodnie z kilkunastoletnią już tradycją, przed rozpoczęciem części koncertowej uczestnicy i goście Festynu wzięli udział we mszy św. Tego dnia Kościół katolicki obchodził święto Zesłania Ducha Świętego.

Chyba że jednym z największych zmartwień organizatorów Festynu - trockiego rejonowego oddziału Związku Polaków na Litwie i zespołu ludowego "Landwarowianie", była niezbyt przychylna aura. Jeszcze przed rozpoczęciem mszy świętej deszcz lał jak z rynny. Ale to również chyba stało się festynową tradycją, że pogodę tego dnia po prostu ''zamawia się". Deszcz ustał tuż przed zakończeniem uroczystości kościelnych i uczestnicy Festynu nie musieli korzystać z gościnnego zaproszenia księdza proboszcza Tadeusza Aleksandrowicza z kościoła pw. NMP w Landwarowie do przeniesienia uroczystości na salę domu parafialnego.

Artyści ludowi kolorowym pochodem przeszli spod kościoła na boisko polskiej Landwarowskiej Szkoły Średniej, które tego dnia zamieniło się w salę koncertową pod otwartym niebem. X I Festyn Kultury Polskiej w rejonie trockim "Dźwięcz polska pieśni!" rozpoczął się odśpiewaniem przez chóry połączone, "Roty" - hymnu Polaków Ziemi Wileńskiej. Po czym połączone chóry przywitały licznie zgromadzonych landwarowian "Pieśnią o Landwarowie".

Pierwszą część koncertu zarezerwowano dla najmłodszych miłośników kultury polskiej. Pod gromkie brawa rodzimej publiczności swój dorobek przedstawił landwarowski zespół "Prząśniczka", który w tym roku obchodził swe 20 - lecie. Wychowankowie E. Mogilnickiego i H. Rotkiewicz (choreografia) swymi skocznymi tańcami i wesołą piosenką rozchmurzyli pochmurne landwarowskie niebo. Zespół Trockiej Szkoły Średniej "Biedronka", składający się z uczniów klas starszych, pod kierownictwem A. Doczkusa, ze swym ciekawym i starannie wykonanym repertuarem bez wątpienia sprawił widzom nie mało przyjemnych wrażeń.

Swe 10 - lecie obchodzi w tym roku zespół Połukniańskiej Średniej Szkoły "Strumyk". Dziewczyny w oryginalnych strojach przedstawiły tym razem na sąd festynowej publiczności popularne polskie piosenki estradowe, za co rzecz jasna otrzymały gromkie brawa oraz jubileuszowy tort od dyrektora swej szkoły Jana Zacharzewskiego. Kierownikami zespołu są R. Joknienë i T. Grigienë.

Mimo że Grzegorzewo już od roku nie jest w składzie rejonu trockiego, na Festyn, z tej obecnie stołecznej dzielnicy, przybył niedawno powstały zespół szkolny "Wesołe dzwoneczki". Dziewczyny ze stolicy, (kierownik artystyczny O. Witkunienë) popisały się przed rejonową publicznością wiązanką wesołych ludowych piosenek.

Tak już jest, że każdy kolejny festyn na Ziemi Trockiej wnosi do tradycji imprezy coś nowego, jakiś swój nowy pomysł, który jest potem kontynuowany na następnych festynach. Tradycji stało się zadość. Organizatorzy X I Festynu po raz pierwszy zaprosili na tę polską imprezę zespół litewskich tańców ludowych z Landwarowa "Senjoru szokiu kolektyvas" pod kierownictwem R. Blikertienë i orkiestrę rosyjskich instrumentów ludowchy z Landwarowskiej rosyjskiej Szkoły Średniej "Treszcziotki", kierownik I. Zawieckaja. Oba zespoły były bardzo ciepło przyjęte przez landwarowskich Polaków.

Występy zespołów dorosłych rozpoczęli gospodarze imprezy -"Landwarowianie" i "Kapela Landwarowska". "Landwarowianie", - w zespole tym śpiewają i tańczą pod kierownictwem niestrudzonego E. Mogilnickiego, nauczyciele i uczniowie klas starszych wypadli solidnie, prezentując bogaty i starannie dobrany repertuar, za co zupełnie zasłużenie zdobyli gromkie brawa rodzimej publiczności. Powstała w 1999 roku "Kapela Landwarowska", nazywana jeszcze kapelą "Pana Janka", (Jan Jarmołowicz jest założycielem i kierownikiem zespołu) swą skoczną muzyką i piosenką, jak żartowano na widowni "zmusiła wyjrzeć zza chmur nawet słoneczko".

Landwarowska publiczność nie szczędziła oklasków również takim renomowanym zespołom rejonu trockiego jak: "Rudziszczanie" (kierownik artystyczny M. Jankowska), "Troczanie" (kierownik artystyczny R. Biekerienë), "Połuknianie" kierownik artystyczny R. Joknienë), "Stare Troki' (kierownik artystyczny E. Trusewicz). Nie zabrakło również zespołu ze stołecznego obecnie Grzegorzewa "Nowi Grzegorzanie" (kierownik artystyczny E. Barkowski).

Wyjątkowo ciepło zostali przyjęci goście z Polski z Węgorzewa, - "Zaciszaki'', którzy wykonali wiązankę tak popularnych u nas i miłych sercu piosenek kresowych.

Święto dobiegło końca, ale jak powiedział Jarosław Narkiewicz, prezes trockiego rejonowego oddziału ZPL, "do zobaczenia za rok tym razem w Starych Trokach."

Na zdjęciu: migawki z X I Festyn Kultury Polskiej w rejonie trockim "Dźwięcz polska pieśni!"

Fot. Bronisława Kondratowicz

NG 22 (511)