Tydzień w skrócie

Koalicja

Przemawiając w telewizji prezydent Litwy V. Adamkus oświadczył o możliwości rozszerzenia rządzącej obecnie Litwą koalicji o partię Socjaldemokratyczną. Lider Socjaldemokratów A. Brazauskas komentując tę wypowiedź prezydenta powiedział, że jego partia zgodzi się wejść w skład rządu pod warunkiem, że zostanie zmieniony program rządu a on sam zmieni na stanowisku premiera R. Paksasa.

NATO

W Wileńskiej sesji Zgromadzenia Parlamentarnego NATO wziął udział sekretarz generalny tej organizacji D. Robertson. Wbrew oczekiwaniom wielu litewskich polityków D. Robertson nie wymienił konkretnej daty przyjęcia naszego kraju do Sojuszu Atlantyckiego.

Przystąpili

W miniony czwartek Litwa została przyjęta do Światowej Organizacji Handlu. Nasz kraj stał się 141 członkiem tej organizacji.

Sprzedali

Estoński bank "Hansabank" ( w całości kontrolowany przez szwedzką grupę finansową) oficjalnie stał się właścicielem największego litewskiego banku "Lietuvos Taupomasis Bankas" (LTB). "Hansabank" zapłacił za LTB 150 mln Lt.

Zasiłek

Zgodnie z projektem Ministerstwa Opieki Społecznej i Pracy z dniem 1 stycznia 2003 roku miałyby wzrosnąć zasiłki dla bezrobotnych.

Zdrożeją

Od 1 czerwca zwiększona została akcyza na papierosy.Średnio detaliczna cena paczki papierosów zwiększy się o 5 centów.

NG 22 (511)