Sylwetki litewskich działaczy
społeczno - politycznych

Alfredas ŠLEKYS,

szef Departamentu Turystyki. W roku ubiegłym granicę Litwy przekroczyło 4,5 mln gości z innych krajów. Każdy z nich wydał średnio po 30 USD. Na turystyce państwo zarobiło 1,5 mld litów, o 38 proc. mniej niż w roku 1999. Znaczną część przybyszów stanowili turyści gospodarczy, którzy nie tylko nie pozostawiają ani centa, ale jeszcze wywożą nasze pieniądze.


Raimundas LOPATA,

dyrektor Instytutu Stosunków Międzynarodowych i Nauk Politycznych Uniwersytetu Wileńskiego, został kierownikiem Rady Polityki Zagranicznej, utworzonej z inicjatywy Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Celem tej instytucji jest analizowanie i ocena strategii litewskiej polityki zagranicznej, aktualiów polityki międzynarodowej. Do rady należą znani politycy oraz działacze społeczni.
Gediminas DALINKEVIČIUS,

jeden z czołowych działaczy Nowego Związku (socjalliberałów), znalazł się w niełasce. W ubiegłym tygodniu musiał zrezygnować z funkcji członka zarządu frakcji. Poprzednio, G. Dalinkevičius, w związku ze skandalem, wzywał Gediminasa Jakavonisa do ustąpienia ze stanowiska, jednakże w jego obronie stanął lider partii i przewodniczący Sejmu Artűras Paulauskas.
Mečys LAURINKUS,

szef Departamentu Bezpieczeństwa Państwowego, będzie musiał złożyć wyjaśnienia w sprawie rozreklamowanego ujęcia szpiega. DBP zatrzymał obywatela Litwy Eugenijusa Jonikasa, który chciał sprzedać dane, charakteryzujące działalność operacyjną. Okazało się, że podejrzany był prowokowany przez pracowników Departamentu Bezpieczeństwa. Prócz tego, w czasie zatrzymania podejrzanego obok niespodziewanie znaleźli się dziennikarze.

("Veidas" z 31 maja 2001 r.)

NG 22 (511)