Tydzień w skrócie

Urlop

Premier Rządu RL R. Paksas po spotkaniu w szpitalu z prezydentem RL V. Adamkusem udał się na sześciodniowy urlop nad Bałtyk.

Budżet

Sejm zatwierdził poprawki do ustawy o Statucie i Budżecie Sejmu RL, zgodnie z którymi rząd szykując budżet państwa będzie musiał zatwierdzić takie wydatki Sejmu, jakie ten sam sobie zażyczy.

Wiceminister

Nowym wiceministrem rolnictwa został mianowany 36 letni Kazys Maskvytis. Nowo mianowany wiceminister będzie odpowiadał za regulacje rolne i rybołówstwo. Jego poprzednik A. Butkus musiał opuścić to stanowisko z powodu skandalicznych nadużyć.

Kredyty

Dyrektor Banku Światowego na Litwę, Łotwę, Estonię i Polskę Michael Carter oswiadczył, że może nastąpić zwłoka z wypłaceniem przez bank drugiej części kredytu na uregulowania strukturalne. Powodem są nieprzemyślane reformy litewskiej energetyki i rolnictwa.

Koalicja

Przewodniczący Sejmu A. Paulauskas po poniedziałkowym spotkaniu z prezydentem Litwy V. Adamkusem oświadczył, że w ciągu najbliższych kilku dni rozstrzygnie się los radzącej obecnie koalicji Związku Liberałów, Socjalliberałów oraz jeszcze kilku drobnych partii w tym AWPL. W ciągu kilku dni ma być znaleziony wspólny punkt widzenia na prywatyzację strategicznych przedsiębiorstw państwowych, reformę ubezpieczeń socjalnych.

NG 23 (512)