Tydzień w skrócie

Rocznica

14 czerwca na Litwie obchodzono Dzień Żałoby i Nadziei. Jest to kolejna rocznica masowej deportacji mieszkańców Litwy przez władze sowieckie.

Forum

Sejm RL i Duma obwodu kaliningradzkiego dla zacieśnienia współpracy utworzyli wspólne forum międzyparlamentarne.

Sprzedali

Litwa sprzedała resztę należących do niej akcji rafinerii naftowej w Możejkach "Mażejkiu nafta" rosyjskiemu koncernowi naftowemu ?Jukos?. W zamian za akcje "Jukos" zobowiązał się zaopatrywać rafinerię w ropę. Pakiet kontrolny "Mażejkiu nafta" należy do amerykańskiego koncernu "Williams".

Koalicja

Mer Wilna, wiceprzewodniczący Związku Liberałów A. Zuokas, aby uratować rozpadającą się koalicję rządową zaproponował połączyć sejmowe frakcje Związku Liberałów i Socjalliberałów. Socjalliberałowie sceptycznie ocenili tę propozycję.

Sondaż

Gdyby wybory do Sejmu RL odbyły się w następną niedzielę na Akcję Wyborczą Polaków na Litwie głosowałoby zaledwie 0,8 proc. wyborców. Polacy stanowią jak wiadomo 7 proc mieszkańców Litwy. Jak podaje centrum badań opinii społecznej "Vilmorus" największym zaufaniem mieszkańców kraju cieszy się partia socjaldemokratyczna, na którą głosowałoby 30,8 proc wyborców.

NG 24 (513)