Sylwetki litewskich działaczy
społeczno - politycznych

Audrys Juozas BAČKIS,

kardynał, wyświęcił kamień węgielny fundamentów kaplicy, budowanej na dziedzińcu Klinik Uniwersytetu Wileńskiego w Santoryszkach. Po 3 miesiącach kaplica będzie gotowa, pomieści ona ponad 100 wiernych. Kardynał A. J. Bačkis powiedział, że zapewne kaplica w Klinikach Santoryskich nie będzie ostatnią, że będzie się dążyć do zbudowania domów modlitwy również w innych szpitalach Litwy.

Eugenijus GENTVILAS,

minister gospodarki, nie uległ wielkim naciskom ugrupowań finansowo-przemysłowych, starających się położyć swą "łapę" na "Lietuvos dujos". Ministerstwo Gospodarki przedstawiło rządowi model prywatyzacji spółki, zgodnie z którym zamierza się sprywatyzować 75 proc. akcji "Lietuvos dujos", sprzedając 34 proc. akcji inwestorowi, odpowiadającemu kryteriom integracji z Zachodem.Jonas LIONGINAS,

minister finansów, w ubiegłym tygodniu wyróżnił się aroganckim zachowaniem. Policjantom, którzy zatrzymali za przekroczenie prędkości samochód, wiozący J. Lionginasa, minister z oburzeniem oznajmił, że funkcjonariusze marnują jego drogi czas. Minister finansów zapewne sądzi, że przepisy ruchu drogowego nie obowiązują takich jak on. "Funkcjonariusze mogli sobie uświadomić, że śpieszymy w sprawach państwowych" - mówił J. Lionginas.


Kęstutis KRISTINAITIS,

minister rolnictwa,rząd, który w roku ubiegłym za hektar zboża spożywczego płacił 80 litów, w tym roku postanowił w ogóle nie płacić rolnikom bezpośrednich pieniędzy. Nie doczekawszy się zapowiadanej przez ministra rolnictwa pomocy, rolnicy znowu szykują się do akcji protestu.

("Veidas", nr 24 z 2001 r,)
NG 24 (513)