Ramune SAKALAUSKAITË

Zmieni się pięciu ambasadorów

Od jesieni Litwę za granicą będzie reprezentowało pięciu nowych ambasadorów, których listę przedstawi się w następnym tygodniu członkom sejmowego Komitetu Spraw Zagranicznych.

Według wiadomości, jakie posiada "Lietuvos rytas", do kierowania misją Litwy przy Unii Europejskiej zostanie wyznaczona wiceminister spraw zagranicznych Dalia Grybauskaitë. 45-letnia ekonomistka, pracowała na stanowisku wiceministra finansów w ambasadzie litewskiej w USA oraz w misji przy UE. D. Grybauskaitë jest jedyną kobietą na liście nowo mianowanych ambasadorów.

Dyrektor drugiego departamentu stosunków wielostronnych Ministerstwa Spraw Zagranicznych, 45-letni Aurimas Taurantas zostanie skierowany do Belgii. Posiadający dyplom matematyka sygnatariusz Aktu 11 Marca był ambasadorem Litwy w Radzie Europy.

Na ambasadora w Grecji przewidziano inspektora generalnego Ministerstwa Spraw Zagranicznych Dainiusa Junevičiusa. 43-letni fizyk przed kilkoma laty był ambasadorem Litwy w Polsce.Jeszcze nie zapadła decyzja, kto konkretnie pojedzie do Estonii i Czech. Według wiadomości "Lietuvos rytas", do stanowisk ambasadorów w tych krajach pretendują sekretarz Ministerstwa Spraw Zagranicznych, 58-letni inżynier Romualdas Kozyrovičius i dyrektor służby protokołu dyplomatycznego 36-letni Edminas Bagdonas. R. Kozyrovičius był ambasadorem Litwy w Moskwie, E. Bagdonas pracował w ambasadzie na Ukrainie.

("Lietuvos rytas" z 14 06 2001 r.)

NG 25 (514)