Tydzień w skrócie

Do dymisji

We środę do dymisji podał się premier rządu RL R. Paksas. Prezydent V. Adamkus przyjął dymisję szefa rządu. Tymczasowo, do utworzenia nowego gabinetu, obowiązki premiera będzie pełnił minister gospodarki, wiceprezes Związku Liberałów E. Gentvilas.

Kandydat

Przewodniczący Sejmu RL lider Związku Socjalliberałów A. Paulauskas oficjalnie zgłosił prezydentowi Litwy V. Adamkusowi kandydaturę byłego prezydenta kraju lidera partii Socjaldemokratycznej A. Brazauskasa na stanowisko premiera rządu RL

Chory

We środę prezydent Litwy V. Adamkus został umieszczony Santoryskim szpitalu klinicznym z ostrym zapaleniem wyrostka robaczkowego. Po badaniach, skutecznie została przeprowadzona operacja usunięcia wyrostka. W ciągu ostatnich trzech tygodni, 74 letni przywódca Litwy, znalazł się w szpitalu już po raz drugi. Przed tym prezydentowi operowano prawe oko.

Koalicja

W piątek Związek Liberałów postanowił wyjść z rządzącej koalicji i zerwać negocjacje ze swym dotychczasowym partnerem Nowym Związkiem o odnowieniu umowy koalicyjnej. Razem z liberałami koalicję opuścili centryści, nowocześni chrześcijańscy demokraci i AWPL.

Wizyta

Były prezydent Litwy, lider socjaldemokratów i kandydat na stanowisko premiera A. Brazauskas z jednodniową wizytą przebywał w Moskwie. Były prezydent twierdzi, że jedynym celem jego wizyty były 70 urodziny jego moskiewskiego przyjaciela. Nieoficjalnie twierdzi się,że były prezydent spotykał się z kierownictwem "Gazpromu"

NG 25 (514)