Tydzień w skrócie

Kandydat

Wygłaszając w telewizji orędzie do narodu, prezydent Litwy V. Adamkus oświadczył, że zgłosi Sejmowi kandydaturę byłego prezydenta kraju, lidera partii socjaldemokratycznej A. Brazauskasa na stanowisko prezesa Rady Ministrów.

Euro

Zarząd Litewskiego Banku powiadomił o swej decyzji przywiązać lit do wspólnej waluty Unii Europejskiej - euro. Zmiana orientacji lita z amerykańskiego dolara na euro ma nastąpić 2 lutego 2002 roku.

Wyszli

Po zawarciu umowy koalicyjnej pomiędzy socjaldemokratami i socjalliberałami na znak protestu swe członkostwo w sejmowej frakcji Związkiu Socjalliberałów wstrzymali A. Popławski, J. Čiulevičius i N. Stejblienë. Ci socjalliberałowie sprzeciwiają się zawarciu nowej koalicji i objęciu przez A. Brazauskasa stanowiska premiera.

Związek Liberałów opuściły doradczynie R. Paksasa do spraw prywatyzacji i formowania image R. Vanagaitë i O. Juknevičienë

Sprywatyzowali

Duński koncern "DFDS" zapłacił Litwie za 76,36 proc. akcji LitewskiejŻeglugi Morskiej (LISCO) 47,6 mln USD. Skandaliczna prywatyzacja LISCO zapoczątkowana jeszcze za rządów konserwatystów, trwała ponad rok.

NG 26 (515)