Prawie trzecia część młodych Litwinów
chciałaby pracować na Zachodzie

Sondaż - w czterech krajach

W maju br. wśród mieszkańców czterech krajów Europy Środkowej przeprowadzono reprezentatywne sondaże, podczas których pytano o zamiary zatrudnienia w krajach Unii Europejskiej.

Na Litwie taki sondaż przeprowadziło centrum badania opinii publicznej i rynku "Vilmorus".

Litwa i Polska - razem

Mieszkańców, którzy szukaliby pracy za granicą, nie jest zbyt wiele: 4-13 proc., jednakże po przeliczeniu tych procentów na absolutne cyfry, powstałyby ogromne armie wyjeżdżających. Dla Litwy oznaczałoby to nawet paręset tysięcy. A jest jeszcze mnóstwo wahających się.

Pod tym względem kraje dzielą się na dwie grupy: Litwę i Polskę (więcej chętnych do pracy za granicą) oraz Węgry i Czechy (mniej chętnych do pracy za granicą).

Za granicę goni też ubóstwo

Co jest wspólnego między tymi krajami? Na Litwie produkt krajowy brutto wynosi na jednego mieszkańca 6169 euro, w Polsce - 7806 euro, podczas gdy w Czechach - 12.498 euro, na Węgrzech - 10.705 euro.

Siła nabywcza, w porównaniu ze średnią krajów Unii Europejskiej, na Litwie wynosi 29 proc., w Polsce - 37 proc., tymczasem w Czechach - 59 proc., na Węgrzech - 51 proc.

Litwa i Polska są krajami uboższymi, natomiast Węgry i Czechy - to kraje bogatsze. Jest mniej motywów do wyjazdu z bogatszych krajów.

Większość chciałaby powrócić

Pracować za granicą najbardziej chciałaby młodzież. Aż 28 proc. młodzieży litewskiej na serio szukałoby pracy za granicą. Nie szukałoby, raczej tylko 15 proc. Są to naprawdę duże liczby. Ale, jak dotychczas, to tylko abstrakcyjne plany, a nie rzeczywistość.

Tylko 5 proc. pragnących pracować za granicą Węgrów i Czechów marzy o tym, aby zamieszkać tam na stałe. Na Litwie i w Polsce jest ich aż 13 proc.

Na Litwie bardziej popularny jest wariant, aby regularnie wyjeżdżać i znowu powracać (36 proc.) albo pracować tam nie dłużej niż rok (36 proc.). Zatem, dla większości życie na Litwie jest atrakcyjne (przynajmniej milsze niż w obcym kraju), po zarobieniu pieniędzy ludzie wróciliby, a w przypadku poprawy sytuacji gospodarczej, zmniejszyłaby się również liczba chętnych szukania szczęścia za granicą.

Najbardziej atrakcyjne są Niemcy

We wszystkich krajach, w których odbywał się sondaż, najbardziej pożądanym miejscem do zatrudnienia są Niemcy. Kraj ten od dawna słynie ze swych możliwości zatrudnienia.

("Lietuvos rytas" z 19 czerwca 2001 r.)

NG 26 (515)