Sylwetki litewskich działaczy
społeczno - politycznych

Antanas TRUMPA

Dyrektor generalny "Rokiškio suris" W przemyśle mleczarskim nadal zachodzi konsolidacja - jedna z największych w kraju spółek mleczarskich "Rokiškio suris" ostatnio nabyła 24,9 proc. akcji mleczarni ignalińskiej. Zakupioną mleczarnię nie zamierza się przekształcić w filię.

Artűras ZUOKAS

Mer Wilna Samorządowi brakuje ponad 270 mln litów na pokrycie długów instytucji budżetowych. Wierzycielskie zadłużenie instytucji budżetowych od początku 1995 r. do 1 stycznia 2001 r. zwiększyło się z 41 mln do 198 mln litów.


Rolandas PAKSAS,

eks-premier, nie wytrzymał napięcia oraz zdrad i złożył rezygnację ze stanowiska premiera. Kierował on jedenastym gabinetem ministrów niespełna 8 miesięcy i podał się do dymisji, gdy nie uzyskał poparcia prezydenta Valdasa Adamkusa. Prezydent przyjął dymisję rządu R. Paksasa. 45-letni R. Paksas już po raz drugi opuścił stanowisko premiera.Artűras PAULAUSKAS,

przewodniczący Sejmu, pozostał "na lodzie". Knuł on intrygi, inspirował kryzys rządzącej koalicji oraz rządu, ale ostatecznie otrzymał odprawę od liberałów. W ubiegłym tygodniu liberałowie i inni partnerzy z koalicji oświadczyli, że nie uważają Nowego Związku za partnera koalicyjnego i wycofali się z rozmów w sprawie przyszłości koalicji rządzącej. Obecnie socjalliberałowie rozpoczęli negocjacje z socjaldemokratami, jednak wygląda na to, że ta umowa koalicyjna będzie znacznie mniej korzystna niż z liberałami.

("Veidas", nr 26 z 2001 r.)

NG 26 (515)