Tydzień w skrócie

Posiedzenie

We czwartek odbyło się pierwsze od zaprzysiężenia posiedzenie nowego rządu socjaldemokratów i socjalliberałów. Za obradami rządu A. Brazauskasa obserwował jeden z liderów partii konserwatystów poseł na Sejm RL J. Razma.

Odmówił się

Premier rządu RL, były prezydent kraju A. Brazauskas będzie pracował nie pobierając należytej szefowi rządu wypłaty. Premier będzie pobierał jedynie prezydencką emeryturę, która wynosi 6000 Lt.

Praca

Rząd przeznaczył na walkę z nielegalną pracą 1 mln Lt. Plan zwalczania tego zjawiska przewiduje badania nielegalnego zatrudniania, ocenę jego skutków, znaczne zwiększenie inspektorów pracy oraz wprowadzenie instytucji nieetatowych inspektorów. Inspekcja pracy zostanie wyposażona w kamery wideo, aparaty fotograficzne. Do zwalczania nielegalnej pracy będą zachęcani także zwykli obywatele.

Wizyta

Na Litwie z dwudniową wizytą przebywał członek Komisji Europejskiej E. Barner. Barner jest odpowiedzialny za politykę regionalną i reformy administracyjne.

Antyglobalista

Włoska policja zatrzymała w Genui 20 letniego mieszkańca Szawel Tomasa Aleinikowasa. Ten obywatel Litwy brał aktywny udział w akcjach protestu zorganizowanych przez antyglobalistów, podczas szczytu G-8. Aleinikowas jest oskarżany o zakłócanie porządku, posiadanie broni i próbę zabójstwa.

NG 29 (518)