Sylwetki litewskich działaczy
społeczno - politycznych

Valerijonas VALICKAS

Szef Departamentu Ceł Podwładni głównego celnika kraju wyrazili niezadowolenie z jego działalności. Po wezwaniu "na dywanik" do przewodniczącego Sejmu, V. Valickas znalazł się w szpitalu. Skonstatowano u niego atak kamicy.

Kazys BOBELIS,

lider Partii Chrześcijańskich Demokratów, po raz pierwszy został najpopularniejszym politykiem w kraju. Według danych "Vilmorusu", K. Bobelisa pozytywnie ocenia 63,5 proc. respondentów, negatywną opinię o nim ma 13,4 proc. Już przedtem K. Bobelis trafiał do piątki najpopularniejszych polityków kraju, jednakże nigdy nie zajmował miejsca powyżej drugiego. Teraz natomiast ze szczytu popularności zepchnął Algirdasa Brazauskasa, który znalazł się na drugiej pozycji.
Petras AUŠTREVIČIUS,

główny euronegocjator Litwy, popełnił wykroczenie, jednakże nie zapłacił kary w wysokości 175 litów. W Szawlach, na płatnym parkingu przed samorządem miejskim, zaparkował swój samochód (czarne BMW) i nie zapłacił za postój. Służba ochrony zablokowała koła pojazdu, jednakże politycy szawelscy wyprosili u funkcjonariuszy, aby nie karali gościa.
Mindaugas MURZA,

radykał, były lider Litewskiej Partii Narodowosocjalnej, utracił swój samochód. Ponieważ M. Murza nie zapłacił nałożonych przez sąd kar za organizowanie nie sankcjonowanych wieców w Szawlach, komornicy sądowi sprzedali na aukcji za 1030 litów jego stary samochód "Volkswagen Golf" z 1984 roku. A propos, w ostatnim okresie znacznie zmalała popularność nacjonalistów szawelskich.

("Veidas", nr 29 z 2001 r.)

NG 29 (518)