Polak wileński potrafi
Mistrzowie w domu rodzinnym

Przed dwoma laty informowaliśmy naszych Czytelników o pracy cenionych w Polsce mistrzów stolarstwa Mirosława, Leszka i Waleriana Romanowskich z Gudel spod Mejszagoły, a także początkach kariery kolarskiej Waleriana, łączącego pracę zawodową ze ściganiem się na rowerach w podstawowej grupie amatorskiej Masters.

Przed tygodniem, w niedzielę, spotkaliśmy się znów w ich ojczystym domu, gdzie Walerian z Leszkiem i księdzem Jackiem Kopeciem przybyli na kilka dni z Busko Zdroju.

Medale, dyplomy, publikacje prasowe świadczą, że miniony okres był dla Waleriana również bardzo pracowity i owocny. Trzecie miejsce na mistrzostwach Polski w roku 2000 ze stratą do mistrza zaledwie 8 sekund, udany udział i czołowe miejsca w wielu innych zawodach, czy też drugie miejsce na wyścigach w Kielcach, kiedy na nienajlepszym sprzęcie ustąpił jedynie olimpijczykowi z Sydney Glińskiemu, pozwoliły za miniony rok zająć ogólne 10 miejsce wśród 214 zawodników tej klasy.

Podobnie dobrze rozpoczął Walerian również tegoroczny sezon, wygrywając w marcu wyścig przełajowy i zajmując, jak i w ubiegłym roku, 3 miejsce na mistrzostwach Polski. Oby tak dalej.

* * *

Ciesząc się zgodą i ciepłem rodzinnym, które panuje w tym polskim domu, ze smutkiem i zgrozą przypomina się lata 1992 - 1993. Wtedy to Walerian Romanowski, ojciec, jako organizator i ludność wsi, musieli wytrwać mimo strzelaniny żołnierzy ponad głowami bezbronnych ludzi, mimo pogróżek ze strony ówczesnych władz i prokuratury zasądzeniem na długie lata za organizację skutecznego oporu wobec próby bezprawnego przejęcia gudelskiej ziemi pod budowę dla nowych prominentów pod przykryciem spółki "Savy". Na szczęście nie ulegli. Dziś w nagrodę mogą cieszyć się z osiągnięć swoich dzieci i pracy własnych rąk.

A ziemia gudelska znowu rodzi i płynie z pól miodowy zapach suszonego siana.

* * *

Chętnym bliższego poznania dorobku zawodowego braci Romanowskich zapraszamy na str. internetową www.albert.busko.kielce.opoka.org.pl do działu "stolarnia".

Na zdjęciu: rodzice Eulalia i Walerian Romanowscy z dziećmi Leszkiem, Edytą oraz Walerianem.

NG 30 (519)