Nad Toruniem by³o s³oñce

Gdy Gdañsk nawiedzi³y wielkie lipcowe ulewne deszcze, nad piêknym Toruniem ¶wieci³o s³oñce, a w samym mie¶cie ja¶nia³y dzieciêce u¶miechy. By³ to jak gdyby dar Miko³aja Kopernika polskim dzieciom z Litwy, które na pomniku wielkiego uczonego czyta³y s³owa: ?Miko³aj Kopernik, torunianin, który ruszy³ Ziemiê i zatrzyma³ S³oñce i niebo?.

W tym roku na kolonie polonijne w tym cudownym mie¶cie przyjecha³y dzieci z Kowna, Wilna i rejonu wileñskiego. Polskie dzieci z Kowna ju¿ od dawna nie maj± szko³y, tylko raz na tydzieñ spotykaj± siê w sobotniej szkó³ce przy ZPL. Bardzo im brakuje ¶rodowiska, w którym mog³yby obcowaæ w jêzyku ojczystym swych dziadów. Dlatego jeste¶my bardzo wdziêczni ZPL-owi, Macierzy Szkolnej i Konsulatowi RP za to, ¿e gromadka najaktywniejszych uczniów sobotniej szkó³ki mia³a okazjê odwiedzenia kraju swych przodków.

W internacie Zespo³u Szkó³ In¿ynierii ¦rodowiska w Toruniu serdecznie powitano zmêczone d³ug± podró¿± dzieci i poczêstowano pyszn± kolacj±. Ju¿ od siedmiu lat koloniami kieruje pani Krystyna Wojdy³o-Micha³owska. Zgromadzi³a tu grono do¶wiadczonych wychowawczyñ i co roku oczekuje przyjazdu dzieci z Litwy, Bia³orusi, Ukrainy i z samej Polski. Trzeba zaznaczyæ, ¿e koszt utrzymania jednego dziecka wynosi 1000 z³otych. Szczególna wdziêczno¶ci nale¿y siê organizatorowi kolonii - SWP za sprawne prowadzenie pracy, za starania, by dzieciom nie brakowa³o niczego.

"Najwa¿niejsze jest bezpieczeñstwo dzieci - stale mówi³a kierowniczka kolonii pani Krystyna. - Rodzice powierzyli nam swe najwiêksze bogactwo, wiêc musimy je zwróciæ w ca³o¶ci."

Ka¿dy dzieñ wype³nia³y ró¿ne imprezy, wycieczki, konkursy. Dzieci mia³y w grupach lekcje plastyki, muzyki, jêzyka polskiego. Uczestnicy kolonii zwiedzali Starówkê Torunia, Dom Kopernika, Muzeum Etnograficzne, je¼dzili¶my do Warszawy i uzdrowiskowego miasteczka Ciechocinka.

Dzieci weso³o siê bawi³y na konkursie tañca, piosenki, podczas wyboru miss i mistera kolonii oraz konkursu mody kolonijnej. By³a organizowana spartakiada kolonijna. Na zwyciêzców czeka³y medale oraz nagrody w ka¿dej dyscyplinie sportowej.

Zajêcia z jêzyka polskiego nie tylko doskonali³y jêzyk polski, ale zapoznawa³y dzieci z legendami i ba¶niami o Toruniu.

Wiele wra¿eñ mia³y dzieci z pobytu w Ciechocinku. Szczególnie spodoba³y siê im tê¿nie i basen, a niektórym - zegar kwiatowy.

W dniu Kopernika zapoznali¶my siê z histori± wypieku pierników toruñskich.

Mieli¶my spotkanie z pani± Emili± Betlejewsk± z teatru lalek "Zaczarowany ¦wiat". Dzieci mia³y mo¿liwo¶æ nie tylko obejrzeæ teatr lalek, ale i dotykaæ je oraz uczestniczyæ w improwizowanym przedstawieniu.

W Warszawie zwiedzili¶my Starówkê, Pa³ac Kultury, lotnisko Okêcie oraz ZOO. W Pa³acu Kultury ogl±dali¶my wystawê po¶wiecon± Henrykowi Sienkiewiczowi, na której mo¿na by³o obejrzeæ fotografie jego rodziny, rekwizyty i kostiumy do filmów, które by³y nakrêcone na podstawie jego powie¶ci: "W pustyni i w puszczy", "Ogniem i mieczem", "Quo vadis". Najcenniejsze by³y autentyczne pami±tki po H. Sienkiewiczu - jego pióra i tabakierka. Panoramê Warszawy ogl±dali¶my z wysoko¶ci 30-tego piêtra.

Na zakoñczenie kolonii odby³ siê wieczór po¿egnalny, wszystkie dzieci bra³y udzia³ w tej imprezie, która rozpoczê³a siê polonezem. Podczas koncertu ogl±dali¶my program, który dzieci przyszykowa³y na zajêciach z muzyki z pani± I. Bielick±. Na program sk³ada³y siê piosenki, tañce, wystêpy instrumentalne. Podczas koncertu by³y wrêczone nagrody dla zwyciêzców konkursu czysto¶ci.

Kolonie w Toruniu by³y ¶wietnie zorganizowane. Opieka nad dzieæmi troskliwa, kadra wychowawcza mi³a i uprzejma, a tak¿e profesjonalnie przygotowana.

Chcemy wyraziæ wdziêczno¶æ pani kierownik kolonii Krystynie Wojdy³o - Micha³owskiej, zastêpcy kierownika Hannie Graala, instruktorowi KO Iwonie Tuszyñskiej, nauczycielce muzyki Izabeli Bielickiej, instruktorowi WF J. Kijowskiemu oraz wychowawcom: I. Broch, E. Kowalskiej, J. Olkiewicz, M. A. Kucowi, B. Paw³owskiej, doktor H.¦ciesiñskiej i pielêgniarce J. Chojnackiej za dobr± organizacjê i pe³n± realizacjê programu.
Dzieci na tych koloniach mia³y nie tylko odpoczynek, ale zapozna³y siê z Polsk±, jej histori± oraz doskonali³y wiedzê z jêzyka polskiego obcuj±c bezpo¶rednio z dzieæmi z Polski.

S³owa szczerego podziêkowania kierujemy do prezesa Stowarzyszenia "Wspólnota Polska" oddzia³u kujawsko - pomorskiego, pana Józefa Sawionka, który pomóg³ zorganizowaæ te kolonie i opiekowa³ siê nimi.

Mamy nadziejê, ¿e kolonie w Toruniu bêd± organizowane nadal. Toruñ, kolonie oraz ci, którzy byli z nami pozostan± w naszych sercach:

"Nie zga¶nie tej przyja¼ni¿ar
Co po³±czy³a nas
Nie pozwolimy, by j± star³
Nieub³agany czas".

Kierownik grupy kowieñskiej Saulius Bagaliûnas - pochodzenia polskiego, uczeñ sobotniej szkó³ki jêz. polskiego.

NG 30 (519)