Krystyna Klemiato

Kłopoty weselne
"Miłość prawdziwa jest jak dzwon,
ma jedno serce i jeden ton"

Prawie każda dziewczyna czeka na ten dzień, kiedy w przepięknym kościele, stojąc na kolanach, jej kochany weźmie z rąk kapłana obrączkę i przemówi :

"... biorę ciebie za małżonkę i ślubuję ci miłość, wierność i uczciwość małżeńską oraz, że cię nie opuszczę aż do śmierci...przyjmij tę obrączkę, jako znak wierności małżeńskiej..."

Uroczystość zbyt piękna, by myśleć o tym, ile pieniędzy trzeba będzie wydać, żeby marzenie urzeczywistnić.

Jakie więc to są wydatki oraz o czym muszą pomyśleć najpierw narzeczeni?

Pierwszy krok ku wspólnemu szczęściu, to podanie do USC (Urzędu Stanu Cywilnego), gdzie cena ceremonii wynosi 80Lt.

Następnie trzeba będzie zapłacić 20Lt za kursy w CR (Centrum Rodziny), gdzie młodych skieruje ksiądz albo przyjaciele. Nie trzeba się bać, lekcje odbywają się dwa razy w tygodniu w ciągu całego miesiąca. Za ten czas można pozbierać zaświadczenia z kościołów. Pierwsze musi świadczyć o chrzcie, drugie o stanie cywilnym.

Zawczasu trzeba przemyśleć, gdzie odbędzie się przyjęcie weselne oraz ilu gości zaprosić. To nie jest łatwe, bo nie chce się nikogo obrazić, natomiast liczba zaproszonych zazwyczaj bywa ograniczona.

Jeżeli wesele odbywa się latem, byłoby nieźle suknię ślubną oraz garnitur zamówić wcześniej, biorąc pod uwagę, że ta pora roku jest bardzo popularna wśród młodzieży. Salony ślubne są prawie na wszystkich głównych ulicach Wilna, trzeba tylko zajrzeć do gazety po dokładny adres.

Cena sukni ślubnej wynosi od 300Lt i wyżej. To zależy od jakości oraz używania. Klient podpisuje umowę i wypłaca ustalony procent od ceny. Suknie wydają za dzień do uroczystości.

Kolejny, bardzo ważny element wesela, to dobra muzyka. Obecnie muzykanci świetnie prowadzą wieczory rozrywkowe, dlatego nie trzeba przeżywać, że goście będą się nudzili. Usługi takiego rodzaju wynoszą od 400Lt i wyżej (wszystko zależy od formy zbierania pieniędzy).

Nie zapomnijcie o zdjęciach, które będą pamiątką na całe życie. W zakładzie fotograficznym można zamówić dobrego specjalistę. Jakość oraz sumienne wykonanie pracy gwarantowane.

Nie opisuję tu wielu innych drobiazgów, które są nie mniej ważne od wyżej wymienionych.

Mimo wszystko, czyżycie młodych będzie szczęśliwe, nie zależy od wystawności wesela.

NG 31 (520)