Tydzień w skrócie

Wizyty

Prezydent Litwy V. Adamkus z trzydniową wizytą przebywał w Szwecji, gdzie brał udział w imprezach organizowanych przez Sztokholmski Międzynarodowy Instytut Wody. Litewski prezydent wygłosił przemówienie poświęcone problemom zanieczyszczenia Morza Bałtyckiego.
V. Adamkus wziął udział w obchodach 800 - lecia stolicy Łotwy Rygi.

Kandydatka

Lider Partii Nowej Demokracji, była premier, a obecnie posłanka na Sejm RL K. Prunskienë wstępnie zgodziła się kandydować w wyborach prezydenckich. Ostateczna decyzja ma zapaść po zjednoczeniowym zjeździe jej partii z partią chłopską.

UNESCO

Premierowi A. Brazauskasowi w litewskim nadmorskim kurorcie Nida został wręczony certyfikat o włączeniu Mierzeji Kurońskiej na listę dziedzictwa światowego UNESCO. W 1994 roku na tej liście znalazło się Wilno.

Konsultuje

Były minister ochrony kraju, osadzony w swoim czasie za łapówkarstwo został konsultantem Białoruskiego Komitetu Helsińskiego do spraw nieposłuszeństwa obywatelskiego.

Rujnują

W wileńskiej dzielnicy Śnipiszki zaczęto rujnować stare zabudowania, na miejscu których za 2-3 lata powinien powstać nowy gmach stołecznego samorządu.

NG 32 (521)