Tadas IGNATAVIČIUS

W posiadłościach socjalliberałów - stanowiska
zajmują przedstawiciele lewicy

Socjaldemokraci dążą do wzmocnienia pozycji w Ministerstwie Spraw Zagranicznych, którym kieruje wydelegowany przez socjalliberałów Antanas Valionis.

Przewodniczący sejmowego Komitetu Spraw Zagranicznych, socjaldemokrata Gediminas Kirkilas potwierdził wczoraj, że niebawem na sekretarza Ministerstwa Spraw Zagranicznych ma być mianowany Neris Germanas, który kończy kadencję ambasadora w Finlandii.

Były doradca prezydenta Algirdasa Brazauskasa zastąpi na tym stanowisku Romualdasa Kozyrovičiusa. Zostanie on mianowany ambasadorem w Czechach i na Węgrzech.

Socjaldemokraci chcą mieć w MSZ również stanowisko wiceministra.

Do tego urzędu pretenduje kończący kadencję ambasadora Litwy na Ukrainie, sygnatariusz Aktu Niepodległości 11 Marca Vytautas Plečkaitis.

Były ambasador ma zastąpić w MSZ wyjeżdżającego do pracy w Brukseli Oskarasa Jusysa.

O możliwości objęcia stanowiska wiceministra spraw zagranicznych mówiono na spotkaniu G. Kirkilasa i V. Plečkaitisa w ubiegłym tygodniu.

G. Kirkilas potwierdził, że rozważa się taką możliwość: "Byłaby to dobra decyzja. Osobiście aprobuję kandydaturę V. Plečkaitisa".

Poinformowany już o odwołaniu z Ukrainy V. Plečkaitis zapowiada, że w Wilnie pojawi się we wrześniu lub na początku października.

Ambasador nie ukrywał przed "Lietuvos rytas", że przedstawiciele Partii Socjaldemokratycznej, do której należy od 1991 r., interesowali się jego planami po powrocie z Kijowa.

V. Plečkaitis, historyk z wykształcenia, nie chciał obszerniej komentować swych możliwości pracy na stanowisku wiceministra spraw zagranicznych.

Jak powiedział, będzie to zależało od porozumienia ministra i socjaldemokratów: "Tymczasem nikt nie proponował mi tego stanowiska. Z G. Kirkilasem spotkałem się nieformalnie. Prócz tego, nie jest to sprawa aktualna, słyszałem bowiem, że na wakujące miejsce wiceministra poszukuje się prawnika".

Ambasador powiedział, że spotykał się z ministrem A. Valionisem i rozmawiał o dalszej pracy w Ministerstwie Spraw Zagranicznych.

Jak zaznaczył V. Plečkaitis, minister obiecywał, że ambasador może powrócić do pracy w ministerstwie, jednak konkretnie nie mówiono o przyszłym stanowisku.

Na Ukrainie V. Plečkaitisa zastąpi należący do grupy doradców MSZ, ambasador do zleceń specjalnych Viktoras Baublys.

("Lietuvos rytas" z 17 08 2001 r.)

NG 32 (521)