Obchody Święta Wojska Polskiego w Wilnie

15 sierpnia w Wilnie w 81 rocznicę Bitwy Warszawskiej - "Cudu nad Wisłą" odbyły się uroczystości Święta Wojska Polskiego. Tego dnia w 1920 roku Wojsko Polskie, dowodzone przez Józefa Piłsudskiego, rozgromiło nacierające na Warszawę oddziały bolszewickie, zatrzymując tym samym ich marsz na Europę Zachodnią. Bitwa Warszawska zaliczana jest przez historyków do bitew, które w znacznym stopniu zadecydowały o dalszych losach ludzkości.

Zgodnie z tradycją, przedstawiciele polskiego korpusu dyplomatycznego na Litwie, kombatanci polskich formacji wojskowych, wilnianie i goście naszego miasta złożyli wieńce i kwiaty w kwaterze wojskowej na Rossie przy grobie Matki i Serca Syna. W Kościele Ducha Świętego w intencji poległych żołnierzy Wojska Polskiego została odprawiona msza św.

Tegoż dnia w Domu Polskim w Wilnie odbyła się uroczystość wręczenia stopni oficerskich 35 żołnierzom Wileńskiego Okręgu Armii Krajowej. W przeddzień święta, prezydent RP Aleksander Kwaśniewski w trybie szczególnym nadał polskim kombatantom pierwszy stopień oficerski - stopień podporucznika.

Na zdjęciu: obchody Święta Wojska Polskiego w Wilnie

Fot. Bronisława Kondratowicz

NG 32 (521)