V. Adamkus wzywa do oczyszczenia morza

Podczas dwudniowej wizyty w Sztokholmie prezydent Valdas Adamkus wyraził zatroskanie, że Bałtyk stał się jednym z najbardziej zanieczyszczonych mórz na świecie oraz wezwał państwa wybrzeża do jego oczyszczenia.

Wczoraj V. Adamkus na sympozjum, które zorganizował w Sztokholmie Międzynarodowy Instytut Wody, wygłosił referat "Różnice polityki wodnej w państwach Zachodu i okresu przejściowego".

Temu sympozjum patronuje król Szwecji Karol XVI Gustaw. Na tę imprezę przywódcę litewskiego zaproszono uwzględniając jego zasługi w sferze ochrony przyrody.

Przypominając doświadczenie pracy w stanie Illinois (USA), gdzie do największych zasług V. Adamkusa zalicza się oczyszczenie Wielkich Jezior, prezydent powiedział, że oczyszczenie tych jezior, które swą wielkością i izolacją przypominają Morze Bałtyckie, pochłonęło 20 lat.

"Przypadek Morza Bałtyckiego może być jeszcze bardziej skomplikowany, ponieważ na jego wybrzeżach leży 10 państw o niejednakowym poziomie rozwoju społeczno-gospodarczego" - powiedział prezydent V. Adamkus.

Wczoraj V. Adamkus spotkał się z ministrem handlu Szwecji L.Pagrodskim.

Późnym wieczorem prezydent Litwy uczestniczył w wydanym przez króla, trwającym 6 godzin bankiecie, w miejskim Ratuszu.

("Lietuvos rytas" z 17 082001 r.)

NG 33 (522)