Beata Zaluza

"Dni Wilna" zapraszają

W dniach 7-22 września w Wilnie odbędzie się siódmy, tradycyjny już festiwal "Dni stolicy. Wilno 2001".

Organizatorzy, a wśród nich m. in. samorząd m. Wilna, UAB "Wileńskie parki", spółka publiczna "Centrum muzyki dawnej", Sekcja Młodzieżowa Związku Kompozytorów Litwy i wielu wielu innych zapewniają, że podobnie jak i w roku ubiegłym każdy znajdzie tu coś dla siebie. Tak więc w ramach tegorocznego festiwalu, mieszkańcy i goście stolicy w "Bernardynce" będą mogli obejrzeć "Fiestę kwiatów", albo też w Zakrecie wziąć udział w trzy dni i trzy noce trwającym święcie piwa, posłuchać muzyki akordeonowej albo też obejrzeć tańce i posłuchać muzyki, wykonywanej na dworach królów i możnowładców.

Organizatorzy mają też nadzieję, że podobnie jak i w roku ubiegłym, dużym powodzeniem cieszyć się będzie jarmark św. Franciszka, który w dniach 14-22 września odbywać się będzie na Placu Ratuszowym. Jego pomysłodawca i główny organizator Vytenis Urba (właściciel kawiarni "Marceliukies klietis") również w tym roku szykuje wileńskiej dzieciarni wiele niespodzianek. W ciągu całego trwania festiwalu przed wileńskim Ratuszem będzie na nich czekał "Dziecięcy park Marceliuki", gdzie, zdaniem V. Urby, atrakcji nie zabraknie. Jakich atrakcji" O tym dowiedzą się ci, którzy do tego parku zawitają. Pamiętając jednak tę fantastyczną huśtawkę, zrobioną z drabiniastego wozu i ogromnych koszy ze słomy, służących dzieciakom za lądowisko, należy przypuszczać, że pomysłów przedsiębiorcy nie zabraknie.

A propos wspomnianej wyżej huśtawki. W chwili obecnej jest ona w posiadaniu "konkurentów" pana V. Urby, a mianowicie właścicieli kawiarni "onto kriokliai". "Cieszymy się, że kupiliśmy od pana Urby ten wynalazek - mówią, - sprawia on bowiem dzieciom wiele radości, a i rodzice widząc, że ich pociechy mają się czym zająć, mogą dłużej u nas zostać".

A oto szczegółowy program mającego się wkrótce rozpocząć festiwalu.

W dniach 4 - 22 września na placu przed Ratuszem i w samym Ratuszu, w Litewskiej Filharmonii Narodowej i na Placu Katedralnym odbędzie się "Festiwal Wileńskiego Ratusza".

7 września park Sereikiđkiř zaprasza na "Fiestę kwiatową", ci zaś, którzy zapragną czegoś więcej się dowiedzieć o kwiatach i ich pielęgnacji, a przy okazji nabyć też nasiona co rzadszych okazów, będą to mogli zrobić podczas jarmarku "Kwiaty Litwy", który w dniach 7 - 9 września odbywać się będzie przy ul. J. Kojelavičiaus 1.

W tych samych dniach, a mianowicie 7-9 września dzień otwartych drzwi będzie w Sadach Botanicznych przy ul. Kairënř 43 i w Zakrecie. Imprezę tę organizuje m. in. dział Ochrony Środowiska samorządu m. Wilna, Stowarzyszenie Florystów Litwy, Stowarzyszenie Kwiaciarzy Litwy.

Jak już wspominałam w dniach 7-9 września w Zakrecie odbędzie się VIII święto piwa, które potrwa trzy dni i trzy noce. Nam zaś wystarczy tylko mieć cichą nadzieję, że będzie to nieco bardziej cywilizowane święto, niż miało to miejsce dotychczas i że sędziwy park nie ucierpi od nawału młodzieży i piwa.

W dniach 7-9 września w wileńskim Ratuszu, w Litewskiej Akademii Muzycznej i w Wileńskim Domu Nauczycieli odbędzie się festiwal muzyki akordeonowej.

W dniach 8-12 września spółka publiczna "Centrum Muzyki Dawnej" zaprasza na XII Międzynarodowy Festiwal Muzyki Dawnej "Banchetto musicale". W ramach tego festiwalu koncerty będą się odbywały w Zamku Dolnym, w kościele Bernardyńskim i Wniebowstąpienia NMP. Nieco późnej, w dniach 12 - 16 września po raz drugi odbędzie się dziecięce święto muzyki i tańca "Bawmy się w przeszłość". Podobnie jak i w roku ubiegłym święto to organizują państwo G. i D. Strikulisowie, koncerty zaś w ramach tego festiwalu odbywać się będą na Zamku Dolnym, w kościele ewangelicko-luterańskim, w kościołach pw. Św. Kazimierza i Ducha Św.

Nie zabraknie tu też muzyki jazzowej - w dniach20-23 września w Rosyjskim Teatrze Dramatycznym, w Ratuszu i w kawiarni "Neringa" odbywać się będzie XIV międzynarodowy festiwal "Wileński Jazz".

W ramach tegorocznych "Dni Wilna" samorząd m. Wilna organizuje również "Dni Żmudzinów w Wilnie" (14-16 września), zaś największe stołeczne kino "Lietuva" organizuje "Wileński Festiwal Kinowy" (14 - 20 września).

Jak już wspominałam w dniach 14-22 września na Placu Ratuszowym odbędzie się jarmark św. Franciszka, zaś od 7 do 22 września dzieciaki będą mogły wyszaleć się w "Dziecięcym parku Marceliuki".

Nie zabraknie tu też widowisk teatralnych. Tak w Rosyjskim Teatrze Dramatycznym na Pohulance i w teatrze "Vaidilos" w dniach 14 - 22 września odbędzie festiwal teatralny "Dzionki dzieci stolicy 2001", zaś 20 września teatr "Miraklis" w Arsenale wystawi przedstawienie J. Rainisa "Gram, tańczę". 21 września na placu katedralnym w Wilnie wystawiona zaś będzie opera G. Verdiego "Aida".

Oprócz wspomnianych wyżej festiwali, koncertów i przedstawień w ramach dni Wilna, odbędzie się też cały szereg wystaw i imprez sportowych. Tak m. in. we Współczesnym Centrum Wystawowym odbędzie się wystawa zatytułowana "Sztuka Litwy 01. Poczucie własnej godności" (6-21 września), w Galerii Sztuki Stosowanej odbędzie wystawa prac ceramicznych "Harmonia 2001" (12-30 września), zaś galeria "Vartai" w dniach 11-29 zaprasza na wystawę "Wileńscy malarze - Wilnu".

W dniach 18-19 września w Wileńskim Pałacu Koncertów i Sportu zostanie zorganizowana impreza zatytułowana "Zdrowi i piękni ludzie - obliczem miasta".

Kulminacja tegorocznego festiwalu nastąpi 22 września. Wtedy to o godz. 12.00 u stóp Góry Giedyminasa rozpoczną się obchodyświęta Giedymina, po czym o godz. 16.00, uczestnicy festiwalu w pochodzie karnawałowym przejdą ulicami miasta od Placu Niepodległości do Parku Górnego, by wziąć udział w ostatnim punkcie programu - festiwalu rzeźb ognistych na stadionie ''Dynamo".

NG 33 (522)