Irena Tarasewicz

Pielgrzymka młodzieży wileńskiej do Taizé

Taizé, mała wieś na południu Francji, w Burgundii, okolicy słynącej ze średniowiecznego opactwa w Cluni. To tutaj, co niedzielę w ciągu roku, pomijając okres zimowy, tysiące młodych ludzi, chrześcijan z całego świata, różnych ras i narodowości, przybywa po to, by wspólnie ze zgromadzeniem Braci Ekumenicznych na czele z bratem Rogé rozważać Słowo Boże i pogłębiać wiarę w Chrystusa.

Co roku, na przełomie lipca i sierpnia grupa młodzieży z Wilna, z kościoła pw. Ducha Św. (podominikańskiego), również podąża tam, by doznać duchowego wzbogacenia się, a czasem i odmiany. Grupa, składająca się pięćdziesięciu osób, pod kierownictwem Aleksieja Burowa i księdza - wikariusza Stanisława Matiekiewicza opuściła Wilno wczesnym rankiem 3 sierpnia po wspólnej modlitwie. Dwudniowa podróż autokarowa wraz z postojem w Pradze, bardziej zbliżyła uczestników pielgrzymki. W niedzielę, 5 sierpnia, przed południem pielgrzymi już byli w Taizé, gdzie liczba uczestników stale wzrastała aż do kilku tysięcy. Nowo powstała gromada chrześcijan sama dba i zaspokaja potrzeby duchowe i fizyczne (pod opieką i kierownictwem braci). Otóż każdy pielgrzym po przybyciu został wpisany do grupy na życzenie np.: do pogłębienia znajomości Pisma Świętego. Dla początkujących proponowano grupkę pod nazwą "Źródło wiary". Ci, którzy przybyli powtórnie, mogli zgłosić się do grupy "Ciszy", gdzie na łonie przyrody, w uosobieniu mogą rozważać na tematy Pisma Świętego. Dla bardziej ambitnych i nie stroniących od pracy fizycznej proponuje się wykonywać różne czynności, od sprzątania do pracy w kuchni, gdzie jest najlepsza okazja do zawarcia znajomości.

Cały tydzień pobytu upływa szybko wg ustalonego planu, który zobowiązuje dziennie trzykrotne uczestnictwo we mszy św., na którą wołają dzwony nad wejściową bramą, praca i uczestnictwo w grupach dyskusyjnych na temat ustalonego urywka z Ewangelii. Często tematem dyskusji bywają problemy dnia dzisiejszego, które dotyczą każdego człowieka np.: opieka nad dziećmi.

Obcowanie w grupach odbywa się w tym języku, jakiego używa lub zna większa liczba uczestników. Najbardziej cieszą się popularnością język angielski i język niemiecki, tak więc to również dobra okazja dla studiujących, by nabrać wprawy językowej.

Dla tych, którzy chcą doznać wartości duchowych, po wieczornym nabożeństwie jest możliwość spędzić w nowoczesnym kościele noc czuwania, natomiast dla chętnych zapoznania się z różnymi kulturami, bracia pozwalają spędzić czas na wesołej zabawie, która trwa tylko do północy, ze względu na szacunek do mieszkańców pobliskiej wsi.

Najpiękniejszym wydarzeniem całego pobytu jest wieczorna modlitwa w sobotę tzw. "Święto światła", kiedy wszyscy uczestnicy zapalają tysiące świec i wspólnie modlą się, śpiewają kanony.

Młodzież wileńska opuściła miejsce pobytu 12 sierpnia i szczęśliwie wróciła do Wilna po dwudniowej podróży wraz z postojami w szwajcarskiej Genewie i w niemieckim Erfurcie.

Swoimi wrażeniami i dużymi "stosami", pamiątkowych zdjęć podzielilismy się na spotkaniu w kościele pw. Ducha Św., które odbywa się regularnie każdy piątek, o 17.30 w salce na piętrze, po prawej stronie głównego ołtarza. W imieniu kierownika grupy zapraszam wszystkich chętnych, a szczególnie młodzież, na modlitewne spotkania, które przygotowują do pielgrzymowania na ogólne spotkanie w Taizé. Najbliższy taki wyjazd - pielgrzymka na Europejskie Spotkanie Młodzieży Chrześcijańskiej w Budapeszcie odbędzie się na przełomie 2001/2002 roku.

Na zdjęciach: ikona w kościele, w Taizé; grupa młodych wileńskich pielgrzymów w drodze do Taizé.

NG 33 (522)