Tydzień w skrócie

Podzielili

Prezydent Litwy V. Adamkus i premier rządu RL A. Brazauskas uzgodnili zasady prywatyzacji monopolisty na litewskim rynku gazu ziemnego spółki '''Lietuvos dujos". 34 proc akcji tego przedsiębiorstwa zostanie sprzedanych przez przetarg zachodniemu strategicznemu inwestorowi. 25 proc - zostanie sprzedane dostawcy gazu ziemnego, rosyjskiemu koncernowi "Gazprom", 24 proc akcji zatrzyma państwo i 9 proc będą mogli nabyć litewscy przedsiębiorcy.

Ćwiczenia

Na Litwie odbywają się największe w tym roku w krajach bałtyckich ćwiczenia wojskowe "Bursztynowa nadzieja 2001". W ćwiczeniach biorą udział jednostki wojskowe krajów NATO i krajów partnerskich z Sojuszem Północnoatlantyckim. Podczas ćwiczeń żołnierze uczą się współdziałania podczas operacji podtrzymywania pokoju.

Konflikt

Zarządowi Związku Liberałów nie udało się zażegnać konflikt w swej partii. Lider partii R. Paksas zerwał umowę ze swym zastępcą E. Gentvilasem o przeprowadzeniu wewnątrzpartyjnych wyborów, które miały wyłonić rzeczywistego lidera partii.

Wesele

W piątek prezydent Valdas Adamkus i jego żona Alma świętowali złotą rocznicę swego ślubu.Życzenia głowie państwa i jego małżonce nadesłał papież Jan Paweł II. Przedsiębiorca z Kowna sprezentował pierwszej parze kraju rekordową wiązankę róż, która został w formie dwóch serc rozesłana na dziedzińcu pałacu prezydenckiego.

NG 34 (523)